Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin venäläismediat uutisoivat Kurskista – "Viimeinen huumeannos"

1:28Video näyttää Ukrainan hyökkäyksen ensi hetket raja-asemalla KurskissaVideo näyttää Ukrainan hyökkäyksen ensi hetket Kurskissa – näin venäläissotilaat antautuivat raja-asemalla.
Julkaistu 18.08.2024 17:42

Julia Blomqvist

julia.blomqvist@mtv.fi

Valtion kontrolloimissa venäläismedioissa keskitytään Ukrainan tappioihin Kurskissa ja vakuutetaan tilanteen olevan hallinnassa.

Ukrainan sotajoukkojen hyökkäys Venäjän Kurskiin on ollut näkyvästi esillä myös monissa venäläismedioissa.

Venäläismedia Pravda myöntää 12. elokuuta julkaistussa kirjoituksessaan, että Ukraina toteutti hyökkäyksen Kurskiin taktisesti taitavasti.

Heti perään media kuitenkin antaa ymmärtää, että onnistuneesta alusta huolimatta, Kurskin hyökkäys tulee olemaan Ukrainan asevoimien lopun alku.

– Sotilaallisesta näkökulmasta katsottuna tämä oli Ukrainan asevoimien "viimeinen huumeannos", joka antaa euforian, mutta päättyy kuolemaan yliannostuksesta, Pravda maalailee. 

Lehden mukaan Ukrainan sotavoimilla tulisi olemaan hyökkäyksen jälkeen "aiempaa enemmän" ongelmia, koska se joutuu käyttämään valtavasti resursseja hyökkäyksen toteuttamiseen.

Lue myös: Ukrainan yllätyshyökkäys on menestys ja sen seuraukset Venäjällä myrkkyä Putinille

"Tilanne täysin kontrollissa"

Venäläinen uutistoimisto Tass puolestaan uutisoi lauantaina, että Venäjä pystyy torjumaan kaikki Ukrainan hyökkäykset Kurskissa.

– Tilanne on täysin kontrollissa, Venäjän puolustusministeriön sotilaallis-poliittisen osaston varapäällikkö Apti Alaudinov  vakuuttaa Tassille.

– Vihollinen yrittää murtautua alueellemme kellon ympäri. Kaikki nämä yritykset päättyvät vihollisen eliminointiin ja kaluston polttamiseen, hän jatkaa.

Torstaina Tass väitti, että Venäjän puolustusministeriön mukaan Ukraina olisi menettänyt Kurskin "levottomuuksissa" jopa vajaat 3 000 sotilasta.

Pravda kirjoittaa puolestaan 4 500 kaatuneesta ukrainalaissotilaasta ja yli 5 000 vakavasti haavoittuneesta Kurskissa.

Sen mukaan Ukrainan tappiot Kurskissa ovat valtavat.

Venäjän omien joukkojen menetyksistä jutuissa ei kerrota.

Venäläismedia Gazeta.ru puolestaan väittää uutisessaan, että ukrainalaissotilaat olisivat alkaneet antautua Kurskissa venäläisille suurin joukoin.

Lähteenään lehti käyttää Alaudinovin antamaa haastattelua venäläismedia Ria Novostille.

Vaikka sotaa käydään nyt Venäjän omalla maaperällä, ei venäläismedioissa kirjoiteta vieläkään sodasta, vaan esimerkiksi Tass kirjoittaa Kurskin "operaatiosta".

Lue myös: ISW: Ukraina etenee Kurskissa "suhteellisen tehokkaasti" – Venäjää kiinnostaa silti enemmän aivan toinen alue

Pelottelua "likaisella pommilla"

Samaan aikaan kun mediat luettelevat Ukrainan tappioita Kursksissa, pelottelevat ne Ukrainan suunnittelevan iskua ydinvoimalaitokseen.

Pravda.ru kirjoitti vielä 12. elokuuta, että Ukrainan pääasiallinen tavoite olisi vallata Kurskin ydinvoimala, mutta yritys olisi torjuttu.

Lauantaina media kuitenkin kirjoitti, että Ukraina suunnittelisi iskua Kurskin tai Zaporizhzhjan ydinvoimalaan.

– Kiova suunnittelee ydinprovokaatiota – "likaisen" pommin räjäyttämistä, Pravda.ru kirjoittaa.

Karttakuva Kurskin ydinvoimalaitoksen sijainnistaKurskin ydinvoimalaitos sijaitsee noin 60 kilometrin päässä rajalta. Ukraina on vallannut laajoja alueita lähistöllä.

Lue myös: Venäjä väittää: Ukraina suunnittelee tuhoisaa iskua Kurskin ydinvoimalaan

Väitetty isku aiotaan sen mukaan kohdistaa ydinpolttoaineen säilytyspaikkoihin ydinvoimaloissa.

Myös uutistoimisto Tass kirjoitti lauantaina Ukrainan suunnittelevan hyökkäystä Kurskin ydinvoimalaan.

Kansainvälisessä mediassa on esitetty arvioita siitä, että Ukraina tavoittelisi Kurskin ydinvoimalan valtausta, mutta pommituksista ei ole esitetty väitteittä.

Yksittäinen ukrainalaissotilas sanoi uutistoimisto Reutersin lauantaina julkaisemalla videolla, että Kurskin ydinvoimala "tulee pian olemaan meidän".

Sotilas ei kuitenkaan puhunut siitä, että Ukraina aikoisi pommittaa ydinvoimalaa.

Lue myös: IAEA: Turvallisuustilanne heikentynyt Zaporizhzhjan ydinvoimalalla

Lisää aiheesta:

Venäläismedia väittää Ukrainan kärsivän valtavia tappioita Kurskissa – vaikenee omistaanUudet teoriat saattavat selittää, miksi Ukraina nöyryyttää Venäjää Kurskissa – ja miksi se kävi niin helpostiUkrainan asevoimat: Venäjän hyökkäys Avdijivkan ympäristössä laantunut – MTV seurasi sotaaLähteet Politicolle: Ukraina hyökännee toukokuussa – vaihtoehtoisia reittejä on kaksi, mutta oikeastaan yksiUkraina: Venäjä on aloittanut suurhyökkäyksen, Iran salakuljettanut pitkän kantaman lennokkeja Venäjälle – MTV seurasi sotaa 12.2.2023Ukraina varoittaa kansalaisiaan: Etelässä edessä "valtava taistelu"
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaSotapropagandaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • Eilen07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla