Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Myyrmannin uhreista löytyneet haulit olivat ensimmäinen viite pommi-iskusta – ratkaiseva vihje oli lattialta löytynyt ajokortti

11:55Tero Haapala toimi tutkinnanjohtajana Myyrmannin räjähdyksessä: Näin epäillyn räjäyttäjän henkilöllisyys selvisiKatso videolta, miten poliisi pääsi tekijän jäljille.
Julkaistu 11.10.2022 16:45
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Vantaan Myyrmäessä sijaitsevan kauppakeskus Myyrmannin pommi-iskusta on tänään kulunut tasan 20 vuotta. Räjähdys tapahtui perjantaina 11. lokakuuta 2002. 

Räjähdystä arveltiin ensin onnettomuudeksi, mutta pian poliisille alkoi tulla tietoa teräshauleista, joita iskussa loukkaantuneiden leikkaushaavoista oli löytynyt.

Ensitilanteessa kauppakeskukseen hälytetty poliisipartio oli jo löytänyt lattialta ratkaisevan vihjeen tekijästä, josta tutkinta ei vielä kuitenkaan tiennyt.

Myyrmannin räjähdyksen esitutkinnassa tutkinnanjohtajana toimineen Tero Haapalan mukaan ensitietietojen tarkentuminen pommiepäilyksi kesti kuitenkin useita tunteja.

– Pommiryhmä teki työtään ja tarkasti alueita. Oli mahdollista, että siellä olisi ollut uusia räjähteitä ja tila piti saada turvalliseksi, keskusrikospoliisissa rikosylikomisariona tuolloin työskennellyt Haapala kertoo MTV Uutiset Livessä.

Haapala jäi vuoden alussa eläkkeelle työstään.

Poliisin tekninen tutkinta löysi Myyrmannin seinärakenteista hauleja pian räjähdyksen jälkeen.

Lue myös: MTV Uutisten päätoimittaja Tomi Einonen todisti Myyrmannin pommi-iskun kaaosta: tilanteen vakavuus valkeni, kun pommiryhmä astui sisään

Haulit ensimmäinen viite pommista

Haulit olivat ensimmäinen viite siitä, ettei kyse voinut olla vahingosta.

– Siihen asti oli haettu luonnollista selitystä räjähdykselle. Nyt kaasu sekä klovnin ilmapallojen puhaltaminen saatiin suljettua pois, jonka jälkeen lähdettiin etsimään todellista syytä, Haapala muistelee.

Tässä vaiheessa viranomaisilla ei ollut minkäänlaista tietoa mahdollisesta tekijästä.

– Siinä vaiheessa oli suuri huoli siitä, kuka tämä tekijä oli ollut ja oliko hän poistunut tilasta ja mitkä hänen tarkoituksensa ja motiivinsa olivat olleet.

Lattialla hauliniskemä ajokortti

Ensimmäisenä kauppakeskukseen hälytetty poliisipartio oli kuitenkin jo tehnyt ratkaisevan löydön. Tutkintaryhmä ei tästä vielä tiennyt mitään.

– Poistuessaan kauppakeskuksesta toinen partion poliiseista löysi lattialta nuoren miehen ajokortin ja pani sen povitaskuunsa. Illan aikana sitten kortti kulkeutui Tikkurilan poliisiasemalle, josta aamulla keskusrikospoliisiin, Haapala kuvailee.

Kun KRP:ssä tarkasteltiin hauliniskemää ajokorttia, se paljastui ratkaisevaksi vihjeeksi jutussa.

Katso tästä alta koko MTV Uutisten erikoislähetys Myyrmannin räjähdyksestä: 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lue myös: Äidille oli vaikeaa nähdä Myyrmannin räjähdyksessä kuollut Kasper, 23, ruumishuoneella vainajana – "Lauloin hänelle Oravan laulua, mutten muista siitä yhtään mitään"

Apulaispalopäällikkö Leif Johansson oli Myyrmannissa 18 minuutin kuluttua räjähdyksestä – jo tunnin kuluttua poliisi epäili tahallista pommi-iskua

Lisää aiheesta:

Poikkeuksellisella autopommimurhalla keskellä Helsinkiä oli mitätön motiiviMTV Uutisten päätoimittaja Tomi Einoselle Myyrmannin pommi-iskun vakavuus valkeni kaaoksen keskellä: "Tämä ei voi olla kaasuräjähdys"Apulaispalopäällikkö Leif Johansson oli Myyrmannissa 18 minuutin kuluttua räjähdyksestä vuonna 2002 – jo tunnin kuluttua poliisi epäili tahallista pommi-iskuaÄidille oli vaikeaa nähdä Myyrmannin räjähdyksessä kuollut Kasper, 23, ruumishuoneella – "Lauloin hänelle Oravan laulua, mutten muista siitä yhtään mitään"Mies toi kauppakeskukseen 20 vuotta sitten "helvetinkoneen", joka surmasi seitsemän ihmistä – Näin Myyrmannin räjähdys tapahtuiPikkukaupungin rauha rikkoutui, kun Pietarsaaren keskustassa räjähti – vuoden 1999 pommi-isku on rikoshistorian eriskummallisimpia juttuja
RäjähdyksetPoliisiMissä olit, kun?VantaaOnnettomuudetKuolemaMTV Uutiset LiveRikos

Tuoreimmat aiheesta

Räjähdykset
  • ma14:53
    Poliisi

    Poliisi ei epäile rikosta Joroisten räjähdyksessä

  • ma13:50
    Kuolemantapaukset

    Otkes harkitsee tutkintaa Joroisten räjähdyksestä

  • ma13:35
    Kirkko

    Joroisten räjähdys tallentui seurakunnan videolle: "Hajosiko meiltä katto?"

  • ma10:30
    Poliisi

    Joroisten räjähdyksessä kuolleiden henkilöllisyys yhä epäselvä

  • 2.11.20:42
    Maakaasu

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin