MT:n kysely vahvistaa suomalaisten Nato-halut – 61 prosenttia vastaajista kannattaa jäsenyyttä
Suomalaiset vaikuttavat kääntyneen lyhyessä ajassa Nato-jäsenyyden kannattajiksi, vahvistaa Maaseudun Tulevaisuuden (MT) teettämä kysely.
Maanantaina julkaistun kyselyn mukaan 61 prosenttia vastaajista kannattaa sotilasliiton jäsenyyttä ja 15 prosenttia vastustaa. Loput eivät osanneet sanoa kantaansa.
Luvut ovat lähes samat kuin Ylen viikko sitten julkaisemassa gallupissa. Siinä 62 prosenttia vastaajista kannatti ja 16 prosenttia vastusti Suomen Nato-jäsenyyttä.
Suomalaisten kasvaneen Nato-kannatuksen taustalla on Venäjän kolmisen viikkoa sitten aloittama hyökkäys Ukrainaan.
MT:n tammikuussa teettämässä ja helmikuussa julkaistussa kyselyssä Nato-jäsenyyttä kannatti 45 prosenttia vastaajista. Liittymistä vastusti 30 prosenttia ja 25 prosenttia ei osannut sanoa kantaansa.
Nato-myönteisemmiksi kantojaan ovat muuttaneet erityisesti keskustan ja vasemmiston kannattajat, MT kertoo.
Tutkija: Käänne on pysyvä
Käänne suomalaisten Nato-mielipiteissä on pysyvä, arvioi tutkija Tuomas Iso-Markku Ulkopoliittisesta instituutista MT:lle. Hän pitää epätodennäköisenä, että edes nopea rauha Ukrainassa muuttaisi suhtautumista.
– Useimmat ihmiset ajattelevat Venäjän muodostavan pidemmän aikavälin turvallisuushaasteen Suomelle ja Euroopalle, Iso-Markku sanoo.
MT:n kyselyn toteutti Kantar TNS Agri 11.–16. maaliskuuta. Kyselyyn vastasi 1 059 ihmistä. Kyselyn virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
Uusimmat
-
05:25
EU:n ydinhahmot ja Zelenskyi tapaavat Kiovassa – MTV seuraa sotaa
-
23:38
Armand Duplantis venytti jälleen huipputuloksen
-
23:25
Hiihdon MM-kultaa Suomeen! Niko Anttola on maailmanmestari
-
23:07
Yhdysvallat sallisi Venäjän paluun kansainväliseen urheiluun
-
23:02
Radioaktiivinen kapseli oli hukassa Australiassa yli kaksi viikkoa ennen kuin se kuin ihmeen kaupalla löytyi – miten näin voi tapahtua?
-
22:57
Tulitko huijatuksi? Poliisilta kattava muistilista – näin tunnistat huijauksen ja varaudut siihen
-
22:52
Helsingin Sepänmäen rivitalopalo saatu sammutettua – jälkivartiointi jatkuu aamuun
-
22:44
Belgialaispari jätti karusti lentoliputtoman vauvansa lähtöselvitykseen – pari juoksi pokkana lähtöportille
-
22:05
Entinen F1-kuski Jean-Pierre Jabouille on kuollut
-
21:45
Roope Taponen vakuutti jälleen HIFK:n maalilla – se toi leveän hymyn huulille
-
21:24
Suuret yhtiöt kertoivat tänään muhkeista voittopoteista, mutta epävarmuuksia on yhä paljon – taantuma kummittelee näköpiirissä
-
21:20
WSJ: FBI etsii Yhdysvaltain ex-varapresidentti Mike Pencen kotoa lisää salaisiksi luokiteltuja asiakirjoja
-
21:05
HIFK:n älytön pisteputki sen kuin venyy, nyt tipahti todella makea päänahka – näin SM-liigassa pelattiin torstaina
-
21:05
Ensimmäinen pudotus Muodin huipulle -kisassa – näin suunnittelija reagoi!
-
21:02
Inarissa kuvataan sarjaa, jonka budjetilla tuottaisi jopa 50 kotimaista elokuvaa – MTV Uutiset paikalla maailmanluokan kuvauksissa
-
21:00
Mikä Muodin huipulle -luomuksista oli suosikkisi? Äänestä!
-
20:35
HIFK virittelee kovaa temppua SM-liigassa – nyt näytti ylivoima melkoista vaarallisuuttaan
-
20:17
Tarpeeksi pieniä valjaita ei löytynyt – omistaja keksi luovan ratkaisun pikkuruiselle mäyräkoiranpennulle
-
20:11
Maahanmuuttajataustaisten lasten kielitaidosta ja koulumenestyksestä heräsi huoli – suomea äidinkielenä puhuvien koulutoverien puuttuminen vaikeuttaa tilannetta
-
20:01
Lotta Harala kelpo vauhdissa Ostravassa
-
Lataa lisää