Presidenttiehdokkaat Mika Aaltola, Pekka Haavisto ja Alexander Stubb keskustelivat Suomen turvallisuustilanteesta Asian ytimessä -ohjelmassa.
Suomen ja Viron välillä kulkeva merikaasuputki Balticconnector alkoi vuotaa varhain sunnuntaiyönä. KRP tutkii tapausta törkeänä tuhotyönä. Vaurion on arvioitu johtuvan todennäköisesti ulkopuolisesta toiminnasta.
– Mikäli Venäjä paljastuu teon tekijäksi ja teko on tarkoituksellinen, niin totta kai se tulee vaikuttamaan sanktioihin Venäjää kohtaan ja sen pitää vaikuttaa myös meidän infrastruktuurimme valvontaan, arvioi entinen ulkoministeri, presidenttiehdokas Pekka Haavisto.
Entinen ulkoministeri ja pääministeri, kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb toteaa, että asiassa ”ei kannata hutkia”.
– Odotetaan vastausta mikä valtiollinen toimija ja sen jälkeen reagoidaan vahvemmin.
Virkavapaalla Ulkopoliittisen instituutin johtajan tehtävistä oleva, presidenttiehdokas Mika Aaltola totesi tiistaina, että Venäjä ei saa jäädä ilman järkevää vastinetta, jos se puuttuu Suomen huoltovarmuuteen.
Hän pitää tärkeänä, että Ukrainan tukeminen jatkuu, sanktioita kiristetään ja Viron kanssa harkitaan toimia, jos putken vaurioitumisen taustalla on Venäjä.
– Kuka tahansa on syyllinen, pitää olla valmiimpia tähän.
