Venäjän Sergei Ustjugov tykitti voittoon maastohiihdon miesten Tour de Skin toisella etapilla, 15 kilometrin vapaan kisassa Italian Toblachissa sunnuntaina.
Tour de Ski 2018-19 ohjelma – tässä suomalaishiihtäjät, kilpailut ja kokonaistilanteet
Ustjugov nousi kisan kärkeen viiden kilometrin kohdalla, eikä antanut enää piikkipaikkaa muille. Palkintokolmikon täydensivät Norjan Simen Hegstad Krüger (+12,2 sekuntia) ja Venäjän Aleksandr Bolshunov (+21,9). Lisäksi itänaapurin Andrei Melnitshenko oli neljäs.
Bolshunov nousi Tourin kokonaiskisan kärkeen kuuden sekunnin erolla Ustjugoviin. Norjan Johannes Hösflot Kläbo on kolmantena (+10,3).
Kisa oli tänä syksynä peukalonsa loukanneelle Ustjugoville vasta kauden kolmas, ja kaikkiaan kolmas sitten viime tammikuun. Hän ei saanut osallistua Pyeongchangin olympialaisiin Venäjän joukkuepannan takia. Edellinen voitto oli päivälleen vuoden takaa Lenzerheiden sprintistä.
Tour de Skin Ustjugov voitti kaksi vuotta sitten ja putsasi myös Lahden MM-kisojen palkintopöydän tuona keväänä.
LUE MYÖS: "Työt on tehty huonosti" – Matti Heikkiseltä lohduton selvitys tilanteestaan
Suomalaisista oli paras, mutta hänenkin sijoituksensa oli vasta 47:s. oli 63:s ja 86:s.

