MM-rallin menestystalleihin lukeutuneen M-Sport Fordin jatko on talousvaikeuksien myötä vaakalaudalla. Tallin suomalaiskuski Teemu Suninen on kuitenkin optimistinen siitä, että asiat järjestyvät.
Toistaiseksi M-Sportilla on ensi kaudesta kuljettajasopimus vain Sunisen kanssa. WRC-tallien on varmistettava osallistumisensa kaudelle 2019 Kansainväliselle autourheiluliitto FIA:lle perjantaihin mennessä, mutta M-Sport on anonut FIA:lta lisäaikaa kisapaikan varmistamiseen.
M-Sportin tallipäällikkö Malcolm Wilson kertoi Autosportille, ettei tallilla ole tällä hetkellä tarvittavia resursseja kilpailemiseen, eikä hän usko tilanteen muuttuvan perjantaihin mennessä.
Teemu Suninen ei ole sanojensa mukaan saanut asiasta "oikein minkäänlaista syvempää informaatiota".
Millaisia ajatuksia sinulla on herännyt siitä, mitä olet lukenut tai kuullut?
– Ei tietysti kovin hyviä ajatuksia, mutta teen sen, mitä minä pystyn tekemään. Pidän huolen siitä, että teen itse voitavani, ja valmistaudun kauteen muutenkin, Suninen kertoo MTV Urheilulle.

