Pikaruokajätti McDonald's on antanut lähtöpassit toimitusjohtajalleen Steve Easterbrookille. Yritys kertoi asiasta sunnuntaina paikallista aikaa.
McDonald'sin mukaan Easterbrook osoitti harkintakyvyn puutetta ryhtyessään suhteeseen yrityksen työntekijän kanssa. Yrityksen lausunnon mukaan suhde olisi ollut yhteisymmärrykseen perustuva. Lausunnon mukaan pikaruokaketjun hallitus koki Easterbrookin myös rikkoneen yrityksen toimintaperiaatteita.
Uutistoimisto AFP:n mukaan ei ole tarkkaa tietoa onko Easterbrook erotettu vai onko hänelle annettu mahdollisuus irtisanoutua.
McDonald'sin mukaan johdon vaihdos ei ole yhteydessä yrityksen operatiiviseen tai taloudelliseen suorituskykyyn.
Easterbrook lähetti lähdöstään sähköpostin yrityksen työntekijöille. Sähköpostissaan hän kertoi suhteen olleen virhe, joka rikkoi yrityksen toimintaperiaatteita.
– Ottaen yrityksen arvot huomioon, olen samaa mieltä johtokunnan hallituksen kanssa, että minun on aika siirtyä eteenpäin.
Easterbrook oli ollut tehtävässään vuodesta 2015. Hänen toimitusjohtaja-aikanaan McDonald'sin markkinaosuus kaksinkertaistui. Easterbrook ei kuitenkaan onnistunut pysäyttämään myynnin laskua.
"Oikea yhdistelmä taitoja ja kokemusta"
Easterbrookin korvaa McDonald's USA:ta johtanut Chris Kempczinski. Kempczinski valittiin samalla myös yrityksen johtokuntaan.
