Helsinkiläisen tanssikoulun tangolla pyörähtää sensuellisti aikuisviihteestä tuttu Maria Kekkonen. Nyt ei kuitenkaan olla töissä pornoelokuvan kuvauksissa, vaan treenaamassa pole dancea eli tankotanssia. Tällä salilla vaatteet pysyvät tiukasti yllä.
Kiinan sirkusmaailmasta eurooppalaiseen kabaree-maailmaan ja sitä kautta strippiluoliin siirtynyt tankotanssi on myös liikuntamuoto. Maailmalla huippusuosittu laji yhdistelee kehonhallintaa, kuntoilua ja tanssia. Liikunta tapahtuu kattoon ulottuvaa tankoa apuna käyttäen.
– Halusimme tuoda tankotanssin Suomeen, sillä kukaan muu ei sitä tehnyt vaikka odotimmekin, tankotanssin opettaja Maria Kekkonen kertoo.
Yhdysvalloissa ja Australiassa tankotanssitunteja on harrastettu pitkään kuntosaleilla ja tanssikouluissa. Kekkosen mukaan tunnit eroavat heidän tarjoamistaan tankotunneista siinä, että kun ulkomaan tunnit ovat strippaamista vaatteet päällä, he keskittyvät tanssitekniikkaan.
– Se mitä me teemme, ei liity millään tavalla strippaamiseen. Tämä on tosi tehokasta ja kokonaisvaltaista liikuntaa. Notkeus ja voima lisääntyvät nopeasti, sillä liikkeissä käytetään jokaista kehon lihasta.
Vasta-alkajillakin mahdollisuus hienoihin pyörähdyksiin

Tankotanssissa eroottisuus on kuitenkin läsnä, vaikka Kekkonen muistuttaa, että näin on tanssissa kuin tanssissa. Joskus ihmiset myös erehtyvät kutsumaan tankoa strippitangoksi tai koululla järjestettävillä polttaritunneilla hihitellään kuin pikkutytöt.
Tankotanssitunnit ovat kuitenkin raskaimmillaan todellista puurtamista. Nostot koettelevat käsivarsia ja aloittelija voi tuntea itsensä kömpelöksi. Onnistumisen kokemuksia syntyy silti nopeammin kuin muilla tanssitunneilla, sillä tanko helpottaa liikkeiden tekemistä. Tanko antaa vasta-alkajallekin aivan toisenlaiset mahdollisuudet pyörähdyksiin ja kauniisiin liikkeisiin kuin keskilattialla puurtaminen.

