Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Mari Rantanen pyrkii perussuomalaisten varapuheenjohtajaksi

Mari Rantanen (kuvassa) sanoo olevansa häkeltynyt saamistaan runsaista yhteydenotoista, joissa häntä on pyydetty osallistumaan puheenjohtajistokisaan.
Mari Rantanen (kuvassa) sanoo olevansa häkeltynyt saamistaan runsaista yhteydenotoista, joissa häntä on pyydetty osallistumaan puheenjohtajistokisaan.
Julkaistu 16.05.2025 14:35

MTV UUTISET – STT

Sisäministeri Mari Rantanen kertoo viestipalvelu X:ssä pyrkivänsä perussuomalaisten varapuheenjohtajaksi.

Mari Rantanen kirjoittaa olevansa häkeltynyt saamistaan runsaista yhteydenotoista, joissa häntä on pyydetty osallistumaan puheenjohtajistokisaan.

– Olen pohtinut asiaa paljon ja tullut siihen johtopäätökseen, että olen käytettävissä 1. varapuheenjohtajaksi, Rantanen sanoo.

Perussuomalaiset valitsee puolueen puheenjohtajiston kesäkuun puolivälissä Lahden puoluekokouksessa.

Aiemmin ensimmäisen varapuheenjohtajan paikkaa on ilmoittanut tavoittelevansa kansanedustaja Teemu Keskisarja. Nykyisin pestiä hoitaa oikeusministeri Leena Meri, joka on ilmoittanut, ettei jatka tehtävässä.

Kansanedustaja Mauri Peltokangas on sanonut tavoittelevansa jatkokautta puolueen 2. varapuheenjohtajana. Myös puolueen puheenjohtaja Riikka Purra on ilmoittanut halukkuutensa jatkaa tehtävässään.

Puolueen kolmas varapuheenjohtaja, europarlamentaarikko ei ollut vielä viime viikolla tehnyt päätöstä siitä, tavoitteleeko hän jotain luottamustoimea puoluekokouksessa.

Sebastian Tynkkynen

Lue myös:

Perussuomalaisten toiminta kokouksessa yllätti politiikan toimittajan: "Purran selitykset ontuvat"

Riikka Purra: "Teen virheitä päivittäin" – mediaa ei päästetty seuraamaan puheenjohtajan puhetta PS-väelle

Jäsenet kertovat syyt perussuomalaisten romahdukseen: "Meidän politiikkaa vääristellään – kyllä tässä on sössitty"

Purra hakee jatkoa PS-puheenjohtajana – kannatuksen romahdus ei syy "sätkiä toiseen suuntaan"

PerussuomalaisetPolitiikkaMari RantanenRiikka PurraLeena MeriSebastian TynkkynenKuntavaalitAluevaalitKotimaa

Lisää aiheesta:

He haastavat Riikka Purran linjaa Lahdessa – ”Hautajaiset tai syntymäpäivä”Mauri Peltokankaan nimi ei löydykään ehdokaslistalta – IL: Vetäytyy varapuheenjohtajakisastaRiikka Purra sai nimekkään haastajan puheenjohtajakisaanMitä aikoo Riikka Purra? Tuore puheenjohtaja kertoo tänään suunnitelmistaan perussuomalaisten johdossaRiikka Purra järjestää huomenna tiedotustilaisuuden – aiheena "perussuomalaisten puoluekokouksen ehdokkuudet"Perussuomalaisten Riikka Purra vielä epävarma puoluejohtajaksi pyrkimisestään – "En osaa vielä vastata. Kerron, kun osaan"

Tuoreimmat aiheesta

Perussuomalaiset
  • 13:20
    Politiikka

    IL: Ano Turtiainen sai Venäjältä pakolaisstatuksen, ei poliittista turvapaikkaa

  • Eilen19:36
    Politiikka

    Ano Turtiainen: Sain turvapaikan Venäjältä – "Semmoisessa tilanteessa ovat nyt Suomen ja Venäjän suhteet"

  • Eilen11:41
    Korkein oikeus

    Perussuomalaiset hävisi oikeudessa – vihjailevat kuntavaalimainokset sai poistaa katukuvasta

  • 28.12.18:35
    Politiikka

    MTV:n piirikysely: Riikka Purra nousussa – Kaisa Juuson arvosana romahti

  • 21.12.19:52
    Jarno Limnell

    Turtiainen uhosi valmiudestaan taistella Suomea vastaan – kansanedustaja järkyttyi: "Syvästi häpeällistä"