Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maallikkotuomarit tikunnokassa raiskaustuomion kumoamisesta – "Järjestelmä on epäjohdonmukainen"

2:45Onko lautamiesjärjestelmä tarpeellinen? – oikeusasiantuntijat vastaavatOnko lautamiesjärjestelmä tarpeellinen? Oikeusasiantuntijat vastaavat.
Julkaistu 24.05.2022 14:14
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Lautamiesjärjestelmä nousi puheenaiheeksi sen jälkeen, kun lautamiehet kumosivat raiskaussyytteen vastoin tuomarin näkemystä Keski-Suomen käräjäoikeudessa toukokuussa. Epäilty raiskaus tapahtui syyttäjän mukaan syksyllä 2021.

Maallikkotuomareihin perustuva lautamiesjärjestelmä nousi puheenaiheeksi, kun kaksi lautamiestä vapautti miehen raiskaussyytöksistä Keski-Suomen käräjäoikeudessa. Aiheesta uutisoivat Keskisuomalainen sekä Helsingin Sanomat.

Onko lautamiesjärjestelmälle edelleenkin perusteita? 

– Peruste lautamiesjärjestelmän olemassaololle on edelleenkin luottamuksen lisääminen tuomioistuinlaitosta kohtaan, sanoo Tuomariliiton varapuheenjohtaja Minna Hällström tänään Uutisaamussa.  

Asianajajaliiton puheenjohtajan Hanna Räihä-Mäntyharjun mukaan lautamiesten perinne juontaa historiasta, käräjäkiviltä.

– Varmasti on ajateltu jo silloin, että tuomarit ovat aika kaukana ihmisten arkisesta elämästä. On haluttu lisätä luottamusta tuomioistuinlaitosta kohtaan.

Hällströmin ja Räihä-Mäntyharjun mukaan se, että lautamiehet kumoaisivat tuomarin päätöksen, on erittäin harvinaista, mutta seksuaalirikoksissa taas melko tavanomaistakin.

– Tämä on erittäin valitettava esimerkki siitä, että tuomitsemistoiminta edellyttää hyvin laaja-alaista osaamista kaikilla osa-alueilla. Päätös perustui täysin julkisuudessa olleisiin tietoihin. Päätos on ristiriidassa todistajan psykologian kanssa, Hällström sanoo.

– Järjestelmä on epäjohdonmukainen. Lautamiesjärjestelmää ei ole myöskään erityistuomioistuimissa eikä hallintotuomioistuimessa. Tämä on rajattu käräjäoikeuksissa kaikkein vaativimpiin tapauksiin rikosasioissa eli seksuaali- ja väkivaltarikoksiin, sanoo Hällström.  

Kunnanvaltuuston valitsemat lautamiehet toimivat ainoastaan käräjäoikeuksissa.

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

– Usein niiden henkilöiden joukosta, jotka ovat olleet ehdolla kunnallisvaaleissa, Räihä-Mäntyharju sanoo.

Lue lisää: Tullilta vakava varoitus: Jos tuot näitä tuotteita Virosta, voit syyllistyä rikokseen

Lue lisää: Juhlat Tampereen Nekalassa kärjistyivät puukotukseksi – parikymppinen tekijä suuttui kenkiä koskevasta käskystä

Lisää aiheesta:

Ulkomaalaisia koskevat mielipiteet veivät maallikkotuomarin tehtävänHallitus selvittää, pitäisikö lautamiesjärjestelmä lopettaaKaupunginvaltuutettu-lautamies väitti maahanmuuttajien levittävän koronaa – tuomio tuliKohtuuttoman pitkiksi venyneet rikosprosessit vaarantavat kansalaisten oikeusturvan – "Meidän oikeusvaltio on kriisissä"Pitkät käsittelyajat nakertavat sekä uhrien että syytettyjen oikeusturvaa Suomessa: "Mahdoton ajatella, että epäillyltä kysytään illan tapahtumista vuoden kuluttua"Oikeusministeri Häkkänen ottaisi maallikkotuomarinimitykset pois kunnanvaltuustoilta: "Oikeuslaitoksen ja politiikan väliin on rakennettava vielä vahvempaa muuria"
KäräjäoikeusOikeudenkäynnitLait ja lainsäädäntöJyväskyläUutisaamuKotimaa

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Tuoreimmat aiheesta

Käräjäoikeus
  • 05:41
    Lapset

    Uimataidoton kolmevuotias putosi kalliolta syvään veteen – miehen käsittämätön toiminta tuli kalliiksi

  • Eilen13:37
    Jere Karalahti

    Jere Karalahti pysyy vangittuna – tältä hän näyttää nyt

  • ke15:15
    Diabetes

    Lapsen verensokerimittari hälytti, isä makasi sammuneena – synkkä näky odotti sosiaalityöntekijöitä

  • ke05:03
    Vahingonteot

    Kuparivarkaat aiheuttivat 12 tunnin junasulun Lempäälässä – järjetön teko tallentui valvontakameraan

  • ti15:56
    Tasoristeysonnettomuudet

    Roska-auto ajoi junan eteen – vakavasti loukkaantuneelle kuskille tuomio