Maailman suurin Jeesus-patsas seisoo nyt keskellä peltoa

Puolaan on valmistunut maailman korkein Jeesus-patsas 6. lokakuuta 2010. Tässä patsas vielä keskeneräisenä.
Puolaan on valmistunut maailman korkein Jeesus-patsas 6. lokakuuta 2010. Kuvassa patsas vielä keskeneräisenä.MTV3/EPA
Julkaistu 06.11.2010 22:47(Päivitetty 08.11.2010 14:56)

Puolassa on saatu tänään valmiiksi maailman korkein Jeesus-patsas.

Länsi-Puolassa Swiebodzinizza sijaitseva patsas seisoo pienellä mäellä keskellä maalaismaisemia.

Puolan Jeesus-patsas on 39 metriä korkea ja painaa noin 440 tonnia. Patsas on kolme metriä korkeampi kuin kuuluisa Rio de Janeiron Jeesus patsas.

Rion patsaan tavoin Puolaan pystytetty Jeesus-patsas on kokonaan valkoinen, lukuun ottamatta Jeesuksen päässä olevaa kolmimetristä kultaista kruunua.

Puolaan on valmistunut maailman korkein Jeesus-patsas 6. lokakuuta 2010. Tässä patsas vielä keskeneräisenä.Patsaan valmistuminen viivästyi viikolla, sillä pään paikoilleen laittamiseen tarkoitettu nosturi hajosi ja jouduttiin korvaamaan uudella.MTV3/EPA

Puolaan patsasta pystyttänyt pastori Sylwester Zawadzki kertoo patsaan valmistumisen olleen elämänsä tärkein hetki.

- Tämä on elämäntyöni. Hänestä tulee tärkein uskon lähettiläs. Eurooppa tarvitsee Kristuksen kaltaista lähettilästä, Zawadzki toteaa.

Zawadzki käynnisti työt patsaan pystyttämiseksi viisi vuotta sitten.

Lahjoitusten avulla pystytetty patsas sijaitsee noin 50 kilometrin päässä Puolan ja Saksan rajalta. Sen voi nähdä muun muassa Varsovan ja Berliinin välillä kulkevalta A2-valtatieltä.

(MTV - AFP)

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat