Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lukijat: Omakotitalo on paras asumismuoto

Julkaistu 06.10.2011 10:00

Jokakoti kysyi viime viikolla lukijoiltaan, mikä on paras asumismuoto. Ylivoimaisesti eniten ääniä keräsi omakotitalo.

Kuva: Lehtikuva

Jokakodin lukijat arvostavat eniten omakotitaloasumista.

Viimeviikkoisen Jokakodin kyselyn tulokset osoittavat, että suomalaiset viihtyvät parhaiten omakotitalossa. Jopa 67,2 prosenttia vastanneista piti omakotitaloa parhaana asumismuotona. Omakotitaloasumisen rauhallisuus miellytti lukijoita. Myös omaa pihaa arvostettiin.

Omakotitaloa etsimässä? Katso Jokakodin kohteet!

- Saa elää vapaasti ja olla miten päin tahansa, vaikka tiskata ja saunoa keskellä yötä, nimimerkki Talkkari perusteli. Myös Maalaisakka oli samoilla linjoilla: - Kukaan ei häiriinny vaikka saisi päähänsä hakata mattoja yöllä, hän kommentoi.

- Helposti naapureiden äänistä häiriintyvälle omakotitalo on paras asumismuoto, kertoi Minna. - Oma rauha, riittävän suuri piha, ja ainakin jonkinlaiset vaikutusmahdollisuudet asumiskustannuksiin, perusteli puolestaan nimimerkki egoilija.

Hukkaan heitettyä rahaa?

Kuva: LehtikuvaAsumiskustannukset ovat monelle tärkein peruste asumismuodon valinnassa.

Nimimerkki mige ajatteli omakotitalossa asumista taloudellisesta näkökulmasta: - Ei ole typeriä vastikkeita. On paljon mielekkäämpää maksaa 800 euroa lyhennystä kuin samalla osaketta plus vastike. Ja vuokra, hukkaan heitettyä rahaa.

Rivitaloasumista kannattavalle jaisonille asuminen kustannukset olivat niin ikään tärkeitä: - Ehdottomasti omistusasunto, ei vuokria kannata maksaa, vaan lainaa lyhentämällä saa itselleen omaisuutta. Vuokraan käytettävät rahat ovat itseltä pois.

Ei pihatöitä

Kuva: LehtikuvaKerrostaloasumisen parhaana puolena pidettiin sitä, ettei asukkaan tarvitsen tehdä piha- ja huoltotöitä.

Toiseksi eniten ääniä keräsi kerrostaloasuminen. 12,3 prosenttia lukijoista asuu mieluiten kerrostalossa. - Jos on kunnon isännöitsijä ja taloyhtiö, pääsee itse pois lumenluonnista ym. Maksat vain yhtiövastikkeen, kommentoi ose.

Mukavat naapurit saivat kiitosta, mutta tärkein perustelu kerrostaloasumiseen tuntui olevan, ettei asukkaan itse tarvitse huolehtia pihatöistä lumenluonteineen ja haravointeineen.- Meidän taloyhtiössä eläkeläisetkin tykkäävät siivota pihaa, mutta se on heille vain hyötyliikuntaa ja omasta halustaan he sitä tekevät, teme kertoi. -Itse en koskaan halua muuttaa omakotitaloon, hän jatkoi.

Kolmanneksi eniten ääniä keräsi rivitalo. - Vastikkeilla katetaan talojen kunnossapito, ja kuitenkin on oma piha, jolla oleskella. Lisäksi ei ole naapureita ylä- tai alapuolella, joten ei ääniä kuulu kuten kerrostaloissa, perusteli jaison.

Loput äänistä jakautuivat tasaisesti paritalon ja kommuunin välille.

Teksti ja kuvat: Jokakoti

Lisää aiheesta:

Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääseBorrelioosiennätys uusiksi – eniten raportoituja tapauksia yllättävään aikaan: "On syytä yhä suojautua"Kanaruokien ehdoton klassikko valmistuu superhelposti: "Ei voi kauhean pahasti epäonnistua"Suomalainen donitsiketju vakavissa vaikeuksissa "Tofupervoilu" teki paluun – K-kaupoissa näkyy nyt selkeä proteiini-ilmiöOvatko ihmiset olleet aina väsyneitä? Tutkija: Uupumus ei ole vain nykyajan vitsaus
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse

  • Eilen17:30
    Punkit

    Borrelioosiennätys uusiksi – eniten raportoituja tapauksia yllättävään aikaan: "On syytä yhä suojautua"

  • Eilen17:24
    Arkiruoka

    Kanaruokien ehdoton klassikko valmistuu superhelposti: "Ei voi kauhean pahasti epäonnistua"

  • Eilen10:15
    Ruoka

    Suomalainen donitsiketju vakavissa vaikeuksissa

  • Eilen08:20
    Ruoka

    "Tofupervoilu" teki paluun – K-kaupoissa näkyy nyt selkeä proteiini-ilmiö