Linnan juhlia juhlitaan perinteiseen tyyliin Suomen itsenäisyyspäivänä.
Tänä vuonna itsenäisyyspäivän vastaanotolla nostetaan esiin Suomen vahvuuksia.
– Suomi on maailman vakain maa ja olemme maailman onnellisimpia kansoja. Meillä on puhdas luonto ja puhdasta ruokaa. Olemme niin monella mittarilla maailman huippua, että se tietää hyvää myös tulevaisuudelle.
– Vahvuutemme nähdään helpolsi itsestäänselvyyksinä ja siksi hauamme nostaa ne hetkeksi valokeilaan. Katsotaan kotimaatamme hieman uusin silmin! toteaa tasavallan presidentti Sauli Niinistö.
99-vuotiasta Suomea saapuu juhlimaan niin poliitikkoja, urheilun menestyjiä, sotaveteraaneja kuin kotimaisen kulttuurin kermaa.
Monet tähdet ovat kertoneet sosiaalisessa mediassa saaneensa kutsun. Muun muassa viime elokuussa 18 vuotta täyttänyt Robin Packalen pääsee tanssahtelemaan ensimmäistä kertaa Linnan juhlien parketille.
– Huh huh! En tiedä mitä sanoa. Tämä on kyllä kunnia, laulaja kirjoittaa kuvan yhteydessä hymynaamojen kera.
Myös muun muassa nyrkkeilyn olympiamitalisti Mira Potkonen kertoi STT:n haastattelussa saaneensa kutsun Linnan juhliin.



