Aktivistit onnistuivat pelastamaan liki 400 koiraa kuorma-autosta, joka oli matkalla koiransyöntifestivaaleille Yulinin kaupunkiin Kiinassa.
Koirat löydettiin vime viikonloppuna ahdettuina häkkeihin kuorma-auton perälle. Eläinsuojelujärjestön julkaisemilla videoilla näkyy, kuinka eläimiä on ahdettu pieniin häkkeihin päällekkäin.
Monet eläimistä olivat huonossa kunnossa, ja niillä oli esimerkiksi tulehdussairauksia. Aktivistit ilmoittivat viranomaisille eläinten olosuhteista, jolloin kuljetus keskeytettiin.
Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä
Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.
Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.
Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta.
Vaikka koirien kuljettamisessa festivaaleille ei ollutkaan sinänsä mitään laitonta, hyvinvointi- ja terveysvaatimukset eivät täyttyneet ja eläimet takavarikoitiin.
Eläinsuojelujärjestö Humane Society Internationalin mukaan poliisin ratsian jälkeen koirat otettiin suojaan ja ne saavat nyt eläinlääkärin hoitoa.


