Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Levin tuhoisan tulipalon seuraus: Suomen suurin mökkivälittäjä vaatii palovaroittimet kaikkiin huoneisiin

Lehtikuva
Julkaistu 22.11.2019 17:50

MTV UUTISET – STT

Mökkien vuokravälittäjä Lomarengas alkaa vaatia, että sen kautta vuokrattavien mökkien kaikkiin asuinhuoneisiin asennetaan palovaroittimet.

– Olemme sitä jo suositelleet pitkään. Nyt se muuttuu määräykseksi, sanoo Lomarenkaan markkinointipäällikkö Pekka Huttunen STT:lle.

Päätös perustuu Onnettomuustutkintakeskuksen (Otkes) suositukseen. Otkes julkaisi tänään tutkintaselostuksensa Levillä huhtikuussa tapahtuneesta mökkipalosta, jossa kuoli kolme alaikäistä lasta.

Tulipalo syttyi hirsirakenteisen lomamökin olohuoneen lattialämmityksestä. Otkesin mukaan syttymistilassa ei ollut palovaroitinta, ja mökin muiden palovaroittimien määrä tai toimintakunto jäi epäselväksi.

Levin turmamökkiä ei ollut vuokrattu Lomarenkaan kautta. Yhtiön välityksellä mökkejään vuokraa 2 500 omistajaa. Heillä on yhteensä noin 4 000 mökkiä. Yhtiö tulee asettamaan asennustöille konkreettisen aikarajan, mutta sitä ei ole vielä päätetty.

– Meillä on talvisesonki tulossa. Itse ainakin näkisin niin, että nämä asiat pitää olla hoidettuna ennen kuin talvilomat alkavat, Huttunen sanoo.

– Kustannuksiltaan ja asennustöiltään mistään suuritöisestä asiasta ei ole kyse.

Omavalvontaa ja tarkistuksia

Huttunen kertoo, että yritys on ollut yhteydessä Otkesiin jo selostuksen laatimisen aikana. Hänen mukaansa Lomarengas suhtautuu selvitykseen hyvin vakavasti.

Yhtiön toimitusjohtaja Juha-Pekka Olkkola huomauttaa, ettei yhtiö ole viranomainen, joka voisi määrätä virallisia sanktiota määräyksen rikkomisesta.

Yritys tulee silti seuraamaan, että vaatimus täytetään. Monet mökkien omistajat ovat asentaneet lisähälyttimiä jo aiemmin yrityksen suosituksen pohjalta, hän sanoo.

– Hyvin pitkälti tämä perustuu omavalvontaan, mutta hyvin todennäköisesti me ja palonviranomaiset tulemme tekemään myös tarkastuksia, ainakin hiihtokeskuksissa, Huttunen lisää.

Otkes suositti myös määräyksiä, jotka vaativat opastamaan lomailijoita vuokramökkien turvallisuuteen liittyvissä asioissa. Lomarengas pohtii reagoivansa suositukseen, vaikkei siitä tulisi viranomaismääräystä.

– Todennäköisesti asiakkaan saapuessa turvallisuusasioiden läpikäyminen on tarpeen nykyistä selvemmin. Tulemme ohjeistamaan myös asiakkaita entistä paremmin paloturvallisuudesta ennen loman alkua, Huttunen sanoo.

Lue myös: Tällaisesta kaapelista lähti kolmen lapsen hengen vaatinut mökkipalo Levillä – Otkes julkaisi kuvan

Lisää aiheesta:

Lasten hengen vaatineen mökkipalon seuraukset: Parempaa valvontaa sähköasennuksiin ja lisää palovaroittimia – "Ihmiset suhtautuvat aika kepeästi sähköasennusten tekemiseen"Kolmen lapsen hengen vaatineesta Levin viime kevään mökkipalosta tehty tutkintaselostus tänään julki – Otkes lupaa neljä uutta turvallisuussuositustaUusia kuvia Levin traagisesta mökkipalosta – näin pahasti lattialämmityksestä lähtenyt palo tuhosi lomamökin Levi puuttui loma-asuntojen turvallisuuteen tuhoisan mökkipalon jälkeen – "Vuokraajien on voitava luottaa siihen, että mökki on turvallinen"Kolmen lapsen hengen vaatinut Levin mökkipalo alkoi lattialämmityksestä – virheellinen asennus aiheutti palonLevin järkyttävän mökkipalon syy yhä epäselvä, tutkijat palaavat palopaikalle huomenna: "Ei tiedetä, ehtivätkö yläkerrassa nukkuneet lapset yrittää pelastautumista"
LappiTulipalotLevin mökkipaloKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lappi
  • 10:37
    Varkaudet

    Ikävä ilmiö alkanut taas – poliisilta varoitus

  • ma16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 2.11.16:09
    Huomenta Suomi

    Suomalaispariskunta teki uskomattoman "taikatempun": Indie-elokuva 38 maahan ilman julkista tukea

  • 2.11.12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 31.10.16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan