Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lenkkeilijää purrut karhu ammuttiin Lappeenrannassa

Keski-ikäistä naislenkkeilijää purrut karhu poikasineen Lappeenrannassa 3. heinäkuuta 2009. Karhu ja sen kaksi poikasta ammuttiin pellolle lähelle Taalikkalan koulua. Etsintöihin osallistui useita poliisipartioita, metsästäjiä ja Rajavartioston helikopteri. Karhun jäljille päästiin kuitenkin poliisikoiran saatua vainun karhusta.
Keski-ikäistä naislenkkeilijää purrut karhu poikasineen Lappeenrannassa 3. heinäkuuta 2009. Karhu ja sen kaksi poikasta ammuttiin pellolle lähelle Taalikkalan koulua. Etsintöihin osallistui useita poliisipartioita, metsästäjiä ja Rajavartioston helikopteri. Karhun jäljille päästiin kuitenkin poliisikoiran saatua vainun karhusta.Lehtikuva
Julkaistu 03.07.2009 18:41(Päivitetty 05.07.2009 17:53)

Lenkkeilijää purrut karhu on ammuttu Lappeenrannassa. Myös karhun kaksi pentua on ammuttu.

Poliisi saartoi karhun pellolle lähelle Taalikkalan koulua. Pelto on hieman yli kilometrin päässä paikalta, jossa karhu hyökkäsi lenkkeilijän kimppuun. Nainen oli ulkoilemassa Lappeenrannan Kasukkalassa törmätessään karhuperheeseen noin puoli kuuden aikaan illalla.

Poliisin mukaan lenkkeilijä on saanut puremavammoja päähänsä ja olkapäähän. Hänellä ei ole välitöntä hengenvaaraa.

Ihmiset tiesivät alueella liikkuneesta karhusta.

- Sama karhu on pyörinyt Joutsenon alueella jo noin 4 viikkoa, mutta asialle ei ole tarvinnut tehdä mitään. Nyt kun mokoma meni Lappeenrannan puolelle, niin samantein alkoi häly. On kumma, miten asiat muuttuvat, kertoi MTV:n uutissivujen lukija.

Karhua saarrettiin kauan

Karhu saarrettiin illalla Penttilän kylän tienoille ja poliisi sulkikin Penttilän kylään johtavat tiet.

- Karhu liikkuu yhä samalla alueella, meillä on saartorengas aika hyvin tämän karhun ympärillä ja karhu pyörii vähän kuin edes takaisin siinä. Meillä on koirat perässä, että emme ole saaneet karhua lopetettua, mutta uskon, että lähitulevaisuudessa saamme tämän asian suoritettua, kertoi komisario Ari Järveläinen MTV3:n haastattelussa kello 21 aikaan.

Poliisi kehotti asukkaita pysymään sisällä.

Karhua etsittiin useiden poliisipartioiden, rajavartiolaitoksen helikopterin sekä rajavartiolaitoksen partioiden avulla. Etsinnöissä auttavat myös useat metsästäjät.

Karhun hyökkäyksiä sattunut ajoittain

Viimeisen sadan vuoden aikana karhu on surmannut Suomessa yhden ihmisen.

Vuonna 1998 karhu tappoi ruokolahtelaisen miehen lenkkipolulla. Mies oli lenkillään joutunut karhuemon ja sen pennun väliin.

Mies yritti juosta karhua pakoon ja hämätä sitä heittämällä paitansa emon päälle. Karhu juoksi miehen kiinni. Tutkimusten mukaan karhu oli huitaissut käpälällään miestä takaapäin kaulavaltimoon.

Toukokuussa 2006 karhu hyökkäsi lenkillä olleen naisen kimppuun Hankasalmella. Karhu raateli lenkkeilijän jalkaa, mutta pakeni naisen potkaistua sitä kuonoon.

Useita päällekarkaustapauksia tiedetään tapahtuneen lähinnä erilaisissa metsästyksellisissä tilanteissa. Vuonna 2007 hirvenmetsästyksen alkaessa sattui eri puolilla Suomea kolmen viikon sisään ainakin kolme tutkittua tapausta, jossa hirvenmetsästäjä joutui ampumaan päälle karanneen karhun muutaman metrin etäisyydeltä itsepuolustukseksi.

Maailmanlaajuisesti muutamia ihmisiä joutuu vuosittain karhun surmaamaksi.

Katso Etelä-Karjalan poliisilaitoksen komisario Ari Järveläisen haastattelu (Seitsemän uutiset 3.7.2009)

Sumo video id

(MTV3 - STT)

Lisää aiheesta:

Nuori mies kuollut onnettomuudessa LeppävirrallaJoulumarkkinat kiinnostavat ympäri Suomen – kaikki myyjät eivät mahdu mukaanStubb: Suomi ei tunnusta Ukrainalta vallattuja alueitaJoikioisissa kadonnut nainen löydetty kuolleenaTrump julkisti miljoonan dollarin kultakortin – tulossa sitäkin härskimpi rahastusMinisteri Ikonen: Ei viitteitä tahallisesta diagnoosien vääristelemisestä hyvinvointialueilla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:04
    Liikenneonnettomuudet

    Nuori mies kuollut onnettomuudessa Leppävirralla

  • Eilen21:46
    Joulu

    Joulumarkkinat kiinnostavat ympäri Suomen – kaikki myyjät eivät mahdu mukaan

  • Eilen20:51
    Ukrainan sota

    Stubb: Suomi ei tunnusta Ukrainalta vallattuja alueita

  • Eilen20:34
    Kadonneet

    Joikioisissa kadonnut nainen löydetty kuolleena

  • Eilen20:11
    Donald Trump

    Trump julkisti miljoonan dollarin kultakortin – tulossa sitäkin härskimpi rahastus