Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Leiriohjaaja salakuvasi tyttöjä suihkussa – yksi uhreista löysi kätketyn kynäkameran

0:35Leiriohjaaja salakuvasi tyttöjä suihkussa – yksi uhreista löysi kynäkameranKatso videolta, miten mies salakuvasi uhrejaan.
Julkaistu 07.04.2025 06:17
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Miesohjaaja salakuvasi suihkussa käyneitä lapsia piilotetulla kameralla Hämeenlinnassa järjestetyllä viikonloppuleirillä.

Tapaus sattui keväällä vuonna 2023. Joukko alaikäisiä oli osallistunut viikonloppuleirille, jossa parikymppinen mies toimi leiriavustajana.

Lue myös: Mies salakuvasi naisia yökerhon vessassa – toinen oli lähes alasti

Piilotettu kamera kuvasi suihkuun

Mies oli piilottanut kynäkameran tyttöjen pesuhuoneeseen niin, että kamera oli tyhjässä käsipaperitelineessä kuvaten kohti suihkutiloja. Mies oli toiminut lasten ja nuorten leirillä ohjaajana tai leiriavustajana.

Kamera oli tallentanut noin kuusi ja puoli tuntia. Teko paljastui, kun yksi tytöistä oli löytänyt kameran ja vei sen leirin järjestäjille.

Kamera tallensi kuvaamansa videota muistikortille. Kamera oli löytymisen jälkeen päätynyt hetkeksi miehen haltuun, joka oli onnistunut tyhjentämään kameran muistikortin. Poliisitutkinnan yhteydessä kortille onnistuttiin kuitenkin palauttamaan suihkutiloista kuvatut videot.

Kolme 12–14-vuotiasta tyttöä oli joutunut kuvaan alastomina suihkussa käynnin yhteydessä. Yhdestä tytöstä kuvaa tallentui tämän pestessä hampaitaan ja löytäessä salakuvauskameran. Myös toinen tyttö tallentui kameraan sen löytämisen yhteydessä.

Lue myös: 13-vuotias salakuvasi toista oppilasta vessassa, valtio vei iPhonen – "Osoittaa, että teolla seurauksensa"

Mies tunnusti teot

Mies tunnusti asettaneensa kameran harrastetilojen suihkutilaan. Mies kertoi asentaneensa kameran lauantaina iltapäivällä ja yhden lapsista löytäneen sen iltapesun aikana.

Vuonna 2001 syntynyt mies tuomittiin salakatselusta ja lasta seksuaalisesti esittävän kuvan levittämisestä kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Miehen ei syytetty levittäneen materiaalia tai edes nähneen sitä ennen rikosprosessia, mutta lasta seksuaalisesti esittävän todellisuuspohjaisen tallenteen valmistaminen tuomitaan kuvan levittämisenä.

Lisäksi mies määrättiin maksamaan uhreille kärsimyskorvauksia yhteensä 4800 euroa.        

Lue myös: Mies kuvasi luvatta kotipihalla vaimoaan, joka otti yläosattomissa aurinkoa – pariskunta erosi ja oikeus sakotti

Lisää aiheesta:

Mies salakuvasi naisia yökerhon vessassa – toinen oli lähes alastiMies kuvasi luvatta kotipihalla vaimoaan, joka otti yläosattomissa aurinkoa – pariskunta erosi ja oikeus sakottiEspoolaismies kuvasi lapsia salaa suihkussa liiketunnistimen avulla – tuomioksi neljä kuukautta ehdollistaTällaisella minikameralla opiskelijoiden sadat vessakäynnit salakuvattiin Lappeenrannassa – "Olen halunnut kuvata naisia, jotka käyvät WC:ssä"Tirkistelijä salakuvasi satoja koulun vessaan kätketyllä kameralla Lappeenrannassa – useiden sukuelimet tallentuivat miehen katseltavaksiLapsipornoa jakanut mies kiskaisi töpselin irti poliisin iskiessä asuntoon – putkan uhka sai luovuttamaan salasanat
SalakatseluHämeenlinnaSeksuaalirikoksetKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Salakatselu
  • 4.11.17:38
    Pietarsaari

    Poliisi tutkii epäiltyä salakatselua ammattikoulussa Pietarsaaressa

  • 21.10.16:26
    Helena Koivu

    Helena Koivu kiistää rikokset – näitä kappaleita hän väitetysti luukutti keskellä yötä Mikolle ja Natalielle

  • 10.7.06:59
    Rikos

    Mies salakuvasi seksikumppaneitaan – erikoinen perustelu ei toiminut

  • 13.6.05:30
    Koulu

    15-vuotias kuvasi alastomia poikia suihkussa

  • 10.04.202420:52
    Käräjäoikeus

    Mies salakuvasi naisia yökerhon vessassa – toinen oli lähes alasti