Sunnuntaina Euro Hockey Tourin Venäjän turnauksessa tehtiin historiaa. Venäjän ja Suomen välistä ottelua seurasi yli 70 000 katsojaa, mikä sai Liiga-tähti Anrei Hakulisen fiilistelemään oiken toden teolla.
Ottelun tarkka ilmoitettu yleisömäärä oli 71 381 katsojaa. Tämä on kaikkien aikojen suurin yleisömäärä, joka on seurannut Leijonien ottelua.
Koko tapahtuma sai Leijonien ensikertalaisen Hakulisen hämmästelemään.
– Sitä vain ihmetteli, ja katsoi ylöspäin, että kuinka paljon täällä on sitä väkeä. Se oli ihan käsittämätöntä, Hakulinen tunnelmoi MTV Urheilulle.
– Kun Venäjän kansallislaulu alkoi, musiikit soivat ja yleisö lauloi – siinä meni ihan kylmät väreet.
– Ihan uskomaton kokemus. Eihän tämmöisiä pääse kokemaan enää ikinä missään. 70 000 katsojaa, meteliä koko ajan, Hakulinen hehkutti.
Hakulinen olikin kiitollinen Leijonien valmennusjohdolle annetusta mahdollisuudesta.
– Silloin kun sain kutsun, niin ajattelin, että pääsisipä tänne pelaamaan. Nyt kun pääsi, niin ei voi olla mitään muuta kuin onnellinen.
Hakulinen on kulkenut erilaisen polun huipulle. 28-vuotias hyökkääjä ei ponnistanut aikanaan raketinlailla Liigaan, vaan hän haki vauhtia muun muassa Suomi-sarjan puolelta.

