Puolustaja Ville Pokka on joutunut seuraamaan Suomen jääkiekkomaajoukkueen pelejä MM-kisoissa Tampereella katsomosta sen jälkeen, kun NHL-vahvistukset Miro Heiskanen ja Esa Lindell liittyivät joukkueen kokoonpanoon. Pokka valotti MTV Urheilulle, miten hän on asian ottanut.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Heiskanen ja Lindell hyppäsivät Leijonien vahvuuteen torstaina ja olivat vahvistamassa joukkuetta jo viikonlopun Iso-Britannia- ja Itävalta-otteluissa. Yhdeksän miehen pakistosta yksi joutui seuraamaan pelejä katsomosta, ja se oli kummassakin taistossa Ville Pokka.
Pokka kiteytti, että oli selvää, että yksi joutui jäämään pois, kun joukkueeseen liittyi kaksi huippuluokan pakkia NHL:stä.
– Totta kai kaikkia haluavat pelata, mutta täällä on yhdeksän hyvää pakkia. Kilpailu on kovaa, ja joku aina huilaa. Se olen ollut minä. Eipä sille voi mitään. Mennään eteenpäin, niin kuin joku sanoi joskus, Pokka virkkoi leijonalegenda siteeraten maanantain jääharjoitusten jälkeen MTV Urheilulle.


