Yhdysvaltalainen Tommy Morrison nousi vaatimattomista oloista ryminällä nyrkkeilyn maailmanmestariksi ja valkokankaalle Sylvester Stallonen rinnalle. Romahdus oli kuitenkin raju, ja se päättyi nyrkkeilytähden kuolemaan vain 44-vuotiaana. C Morella julkaistu dokumenttielokuva kertoo Morrisonin traagisen tarinan.
– Tunnette minut Rocky V -elokuvasta. Tosielämässä olen Tommy "The Duke" Morrison ja olen menossa huipulle.
Näin julistaa Tommy Morrison ESPN:n dokumentissa noustuaan maailmanmaineeseen esiintymällä Sylvester Stallonen Rocky-elokuvasarjan viidennessä osassa vuonna 1990.
Nyrkkeilykehien "Herttuan" ennustus toteutui, kun hän kukisti ex-suuruuden George Foremanin WBO-liiton raskaan sarjan mestaruusottelussa kesäkuussa 1993.
Vain vajaat kolme vuotta myöhemmin kaikki romahti, kun tuolloin 27-vuotiaalla Morrisonilla todettiin verikokeessa HIV. Tätä ennen Morrison oli jo menettänyt MM-vyönsä nololla tavalla.
Sukua John Waynelle?
Morrison syntyi Arkansasin osavaltiossa ja varttui vaatimattomissa oloissa Oklahomassa. Hänen suvullaan oli pitkät nyrkkeilyperinteet ja nuorukainen komennettiin kehään hyvin varhain.
Hän otti väärennetyillä henkkareilla osaa myös kotikutoisiin otteluiltoihin, joissa häntä vastaan asteli raavaita prätkäjengiläisiä ja voimamiehiä. Reilusti alaikäinen Morrison osoitti sisukkuuteensa ja lahjakkuutensa, ja voitti valtaosan näistä tapahtumista.
Nyrkkeilymanageri John Brown iski silmänsä Morrisoniin vuonna 1988, ja tämän ammattilaisura käynnistyi 19-vuotiaana. Tyrmäysvoimaisen ja näyttävän raskassarjalaisen tähti lähti nousuun.
Tätä nousua vauhditti lempinimi "The Duke", joka oli perua Hollywood-tähti John Waynelta. Morrison väitti olleensa kaukaista sukua Waynelle (oikealta nimeltään Marion Morrison) isänsä puolelta.
Nuorukaisen Hollywood-debyytti oli pian edessä, kun Sylvester Stallonen Frank-veli huomasi Morrisonin otteet nyrkkeilykehässä. Sana kiiri Rocky-tähdelle saakka, ja reilussa vuodessa peräti 21 ammattilaisvoittoa takonut Morrison pääsi valkokankaalle.
Juttu jatkuu kuvan alla.