Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuluttajien luottamus piristänyt asuntokauppaa

Uusi asunto on ollut pitkästä aikaa selvästi aikaisempaa useamman kuluttajan mielessä.
Uusi asunto on ollut pitkästä aikaa selvästi aikaisempaa useamman kuluttajan mielessä.Lehtikuva
Julkaistu 28.10.2024 09:14

MTV UUTISET – STT

Yritykset ovat ohittamassa suhdanteen aallonpohjan.

Kuluttajien luottamusindikaattori nousi lokakuussa hieman verrattuna edellisiin kuukausiin, kertoo Tilastokeskus. Lukema nousi korkeimmalle tasolleen sitten helmikuun 2022.

Näkemykset omasta taloudesta paranivat selvästi verrattuna vuoden takaiseen.

Kuluttajat pitävät silti edelleen ajankohtaa hyvin epäedullisena kestotavaroiden ostamiselle, ja rahankäyttöaikeita kulutukseen oli niukasti. Asunnon ostoaikeet kuitenkin nousivat keskimääräiselle tasolle.

Lue myös: Mökkikauppa piristynyt – suosikkikuukausi vaihtui

Suomen Yrittäjien ekonomisti Petri Malinen arvioi pika-analyysissään, että inflaation hiipuminen ja toistuvat koronlaskut yhdessä ostovoiman kasvun kanssa ovat vähitellen palauttamassa luottamusta kuluttajille.

–  Kuluttajien luottamuksen kasvu näkyy myös asuntokaupassa, sillä uusi asunto oli pitkästä aikaa selvästi aikaisempaa useamman kuluttajan mielessä. Korkeiden korkojen jäädyttämät asunnon ostoaikeet näyttävät korkotason laskiessa vähitellen sulavan. Toistuvilla korkojen laskuilla näyttäisi olleen kuluttajien mieliä rauhoittava vaikutus, Malinen kirjoitti.

Odotukset Suomen taloudesta kohenivat viime vuoteen verrattuna, mutta olivat edelleen heikot. Kuluttajista 62 prosenttia arvioi, että Suomen taloustilanne on huonompi kuin vuotta aiemmin. Vain 21 prosenttia uskoi taloustilanteen paranevan seuraavan vuoden aikana.

Inflaatio-odotukset korkealla

Odotus yleisestä työttömyyskehityksestä pysyi melko synkkänä, ja työttömyyden uhka koettiin omalla kohdalle suhteellisen suureksi. Arviot tulevasta inflaatiosta kohosivat hieman.

Asuntoluotottaja Hypon pääekonomisti Juho Keskinen huomautti, että kuluttajien inflaatioarviot ovat selvästi todellisuutta korkeammat.

–  Suomen inflaatio laahaa alle prosentissa, mutta kuluttajat arvioivat yhä nykyisen inflaation yli viiden ja tulevankin inflaation neljän prosentin tasolle. Kriisit ovat synnyttäneet yleisen talouspessimismin, mikä näkyy myös synkkinä työttömyysodotuksina niin omalla kohdalla kuin Suomessa laajemminkin, Keskinen kirjoitti kommentissaan.

Lue myös: Työmarkkinapomo penää yli sataatuhatta uutta työntekijää moittien hallituksen toimia: "Eivät ole hyviä muutoksia"

Luottamusindikaattorin saldoluku oli lokakuussa -6,8 eli vielä selvästi alle pitkän ajan keskiarvon, joka on –2,6.

Käänteen merkkejä

Suomalaiset yritykset ovat ohittamassa suhdanteen aallonpohjan, arvioi Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) suhdannebarometrinsa perusteella. Yritysten arviot suhdannetilanteesta ovat edelleen heikot, mutta myynti ei ole enää supistunut ja kannattavuuden lasku on loiventunut.

Lähikuukausien näkymät ovat parantuneet. Koko elinkeinoelämän suhdannenäkymät ovat nollatasolla ja teollisuudessa ne nousivat saldolukuun +4.

–  Positiivista on, että talouskehityksen pohjakosketus on jäämässä taakse. Yritykset kuitenkin odottavat kasvukäänteestä vain maltillista ja epäyhtenäistä. Lähikuukaudet ovat vielä talouden yleiskuvaltaan vaisuja, ja esimerkiksi henkilöstön määrän odotetaan laskevan vielä hieman, sanoi EK:n pääekonomisti Penna Urrila tiedotteessa.

Loppuvuodelle odotetaan aavistuksen verran kasvua tuotannossa ja myynnissä. Poikkeuksena päätoimialoista on rakentaminen, jossa tuotannon odotetaan laskevan vielä koko alkavan talvikauden.

Lisää aiheesta:

Kuluttajien luottamus talouteen heikkeniKuluttajien taloususko vajosi heikoimmaksi sitten viime keväänKuluttajat eivät vieläkään luota eikä teollisuuskaanKuluttajat näkevät valoa tunnelin päässäRakennusalan näkymät pysyivät synkkinäKuluttajien odotukset omasta ja Suomen taloudesta heikolla tasolla: "Veikkaan, että pohjat on nähty"
TalousRahaAsuntokauppaKuluttaminenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 20:19
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu

  • 18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • 16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • 16:34
    Politiikka

    Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisen

  • 15:58
    Marimekko

    Tukkumyynti nosti Marimekon tulosta – liikevoitto kasvoi 14 prosenttia