Kuitunen avautui blogissaan: Yksityisyys on raiskattu

Virpi Kuitunen (Kuva: Matti Björkman/Lehtikuva)
Virpi Kuitunen (Kuva: Matti Björkman/Lehtikuva)Lehtikuva
Julkaistu 29.06.2009 16:04

Hiihtäjä Virpi Kuituinen on aiemmin vaiennut suhteestaan Jari Sarasvuohon. Hiihtäjä päätti kuitenkin kirjoittaa kantaaottavan blogitekstin.

Hiihtäjä Virpi Kuitusen ja Jari Sarasvuon suhde on saanut rutkasti palstatilaa. Media on seurannut herkeämättä pariskunnan liikkeitä, mikä on saanut rakastavaiset tulikivenkatkuiseen kommentointiin mediaa vastaan.

Kuitunen otti kantaa yksityiselämäänsä liittyvään uutisointiin maanantaina Ylen nettisivuilla pitämässä blogissaan.

– Olen sitä mieltä, että jokaisella ihmisellä on oikeus määritellä se raja, josta yksityisyys alkaa. Surullista on ollut huomata se, että mediatalojen silmissä tämä yksilön itse tekemä rajaus on täysin yhdentekevä. Siitä näyttää päinvastoin tulleen haaste, joka ajaa heidät toistuvasti loukkaamaan sitä aluetta, joka minulle ihmisenä on kaikista pyhin; yksityisyyttäni ja oikeuttani elää elämääni läheisteni kanssa rauhassa, Kuitunen kirjoittaa blogissaan.

Kuitunen kokee, että häntä on ahdisteltu.

– Olen julkisuudessa työni kautta ja sen vuoksi, en julkisuuden itsensä takia. Kun olen toistuvasti ilmaissut yksityiselämäni kuuluvan julkisuuden ulkopuolelle ja kun koen sitä kohtaan kohdistuvat hyökkäykset ahdistavana, niin eikö jahdin jatkaminen silloin juuri ole ahdistelua? Kuka muu voi määritellä ahdistelun, ellei se ihminen, johon ahdistelu kohdistuu? Toisen kokemusta ei kukaan voi kiistää.

Hiihtäjätähden mukaan kuvaajat ovat vaanineet häntä tuntikausia.

– Jos astun omalta tontiltani pois, olen julkista riistaa. Sen ulkopuolella väitetään voitavan minua kohdella kuin saaliseläintä; kaiken voi ja saa kuvata, jokaisen liikkeen raportoida. Miltä se tuntuisi sinusta? Itse voin kertoa, että minua se häiritsee. Minulle se merkitsee häirintää. Yksityisyyden raiskaamista, Kuitunen purkaa tuntojaan.

Jari Sarasvuo tilitti tuntojaan puolestaan lauantaina Aamulehdessä. Sarasvuo kritisoi etenkin 7 päivää -lehden ja Iltalehden toimintaa. Sarasvuo käytti varsin värikkäitä adjektiiveja kuvatessaan lehtien toimittajia. Sarasvuo sai puolestaan itse kyytiä kansanedustaja Tuulikki Ukkolalta, joka ei puolestaan säästellyt sanojaan kuvaillessaan Sarasvuota.

Lue myös: Kansanedustaja haukkuu blogissaan rankasti Sarasvuota

Jari Sarasvuo tilittää lehdessä: Antakaa meidän olla

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Virpi Kuitunen