Kauhajoen kouluampumisesta tulee 23.9.2018 kuluneeksi 10 vuotta. MTV Uutisten erikoislähetyksessä rikostoimittajat Pekka Lehtinen ja Jarkko Sipilä kertoivat, miten poliisi on onnistunut ennalta-ehkäisemään vastaavia tapauksia Jokelan ja Kauhajoen tapausten jälkeen.
Jokelan ja Kauhajoen kouluampumisten jälkeen Keskusrikospoliisissa (KRP) kehitettiin toimintamalleja, joilla poliisi voisi ennaltaehkäistä vastaavia, vakavia väkivallantekoja.
KRP:ssä perustettiin vuonna 2016 Uhkat-toiminto, jonka erityistehtävä on on joukkosurmatyyppisten väkivallantekojen ja niiden suunnittelemisen paljastaminen. Ryhmä toimii jatkuvassa yhteistyössä paikallisten poliisilaitosten ja Suojelupoliisin kanssa.
Katso yllä olevalta videolta MTV Uutisten erikoislähetys 10 vuotta sitten tapahtuneesta Kauhajoen kouluampumisesta.
MTV Uutisten rikostoimittaja Pekka Lehtinen kertoi lähetyksessä KRP:n Uhkat-toiminnon tuoreimmista luvuista.
– Vuosittain sellaisia vakavia, kohdennettun väkivallan tapauksia tulee Suomessa ilmi noin 300–400, Lehtinen kertoi lähetyksessä.
Näissä tapauksissa KRP ja poliisi ovat puuttuneet sellaiseen toimintaan, jossa epäilty on suunnittellut esimerkiksi työyhteisöön kohdistuvaa väkivaltaa tai perhesurmaa.
Lehtinen selventää, että lievempiä uhkauksia, kuten nettiin kirjoitettuja, tutkitaan todennäköisesti huomattavasti enemmän, mutta luku 300–400 sisältää tapaukset, joissa uhka otetaan vakavasti.
Kymmeniä kouluun kohdistuvia vakavia uhkauksia
Arviolta 10–20 prosenttia näistä tapauksista on kouluun suunniteltuja iskuja. Se tarkoittaa, että vuosittain poliisi tutkii kymmeniä tapauksia, joissa on syytä epäillä vakavaa kouluun tehtävää väkivallan teon suunnittelua.