Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Näkökulma: Huuhkajissa ovi auki Roman Eremenkolle – "Vahvistaisi ryhmää tuntuvasti"

7:41MTV paikalla: Huuhkajat valmistautuu kohtaamaan KreikanHuuhkajat valmistautuu Kreikka-otteluun.imago/Digitalsport/ All Over Press
Julkaistu 18.11.2019 14:12
Toimittajan kuva

Timo Innanen, Ateena

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen

Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva tiedostaa paluuta Huuhkajiin pohtivan Roman Eremenkon poikkeukselliset kyvyt, kirjoittaa MTV Urheilun Timo Innanen Ateenasta.

LUE MYÖS: Huuhkajilla riittää panosta EM-karsintojen huipennuksessa – Markku Kanerva lupaa muutoksia ja vahvistaa surulliset loukkaantumiset

Monet pohtivat tällä hetkellä aiheellisesti, kannattaako hyvin hitsautunutta nykyryhmää rikkoa ensi kesän EM-kisojakin silmällä pitäen. Keskustelin aiheesta Kanervan kanssa eilen.

Hän vastasi kysymykseeni vielä hieman kierrellen ja kaarrellen, mutta jokainen ymmärtänee, että vaikeaa esimerkiksi maajoukkueuransa aiemmin lopettaneiden pelaajien kuten Niklas Moisanderin ja Alexander Ringin olisi ryhmään palata, vaikka molempien pelillinen taso sinällään riittäisi varmuudella.

Sen sijaan Roman Eremenko on hieman erilainen tapaus siksikin, ettei taituri ole sulkenut vielä maajoukkueen ovea lopullisesti. Venäjän liigassa mainiosti kuluvalla kaudella esiintynyt Eremenko olisi loistava lisä joukkueeseen – nimenomaan monipuolisuutensa ja monikäyttöisyytensä ansiosta.

Hän ei taatusti kävelisi avauskokoonpanoon, mutta voisi esiintyä ryhmityksessä joko keskikentän keskiakselilla tai alempana hyökkääjänä – paljolti tilanteen mukaan. Tarvittaessa jopa laiturina. Eremenko toisi kaivattua laatua ja syvyyttä vahvaan ryhmään.


LUE MYÖS: Tämä on EM-alkulohkojen tilanne: Huuhkajat voi kohdata jopa Saksan – näin hurjasti karsintojen päätöskierros voi sekoittaa pakkaa

Kapteeni Tim Sparv, ykköstähti Teemu Pukki ja huippuvahti Lukas Hradecky voivat kertoa tarvittaessa lisätietoja siitä, millainen joukkuepelaaja Eremenko todellisuudessa on. Vaikka hän saattaa olla välillä kentällä turhautuessaan tulta ja tappuraa, on hän ennen kaikkea mainio joukkuepelaaja. Se on fakta.

Uskon edelleen vahvasti, että Eremenko palaa Huuhkajien miehistöön ensi vuoden alussa. Paluuajankohtakin olisi hänelle paljon helpompi. Mediakohukaan ei olisi enää niin suurta kuin mitä se olisi ollut esimerkiksi syksyllä, mikäli hän olisi liittynyt joukkueeseen mukaan kesken EM-karsintojen.

Pelaaminen Suomen paidassa arvokisoissa on ollut aina hänen uransa suurin unelma. Kanerva taasen tietää fiksuna miehenä, että Eremenko vahvistaisi ryhmää tuntuvasti – eikä rikkoisi mitenkään harmoniaa.

Äänestys

Lisää aiheesta:

Kommentti: Palloliitto teki karmean virheratkaisun Markku Kanervan suhteenKommentti: "Se on mustaa valkoisella" – Katseet kääntyvät Joel Pohjanpaloon nyt enemmän kuin koskaanKommentti: Ratkaisu on tehtävä jo ensi kesänä – kuka valmentaa Huuhkajia EM-karsinnoissa?Suoraa puhetta Huuhkajista - Innanen: Kanervan pitäisi kertoa Roman Eremenkon tilanneKommentti: Huuhkajat tarvitsee parhaat pelaajansaNäkökulma: Markku Kanerva toimi oikein, kun hän jätti Roman Eremenkon pois Huuhkajista – kohta voidaan olla uuden kysymyksen äärellä
HuuhkajatEM-karsinnatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 10.12.09:05
    Jalkapallo

    Huuhkajien luottomies lopettaa

  • 3.12.12:51
    Jalkapallo

    Ikävä uutinen Huuhkajat-tähdestä – päävalmentaja yllättyi

  • 1.12.22:21
    Helmarit

    Helmarit tasapeliin Belgian vieraana

  • 27.11.22:43
    Helmarit

    Suomi pelasi tasan Espanjassa

  • 23.11.17:07
    Bundesliiga

    Huuhkajien tulokaspelaaja iski hattutempun Saksassa