Kissan ja koiran koti
Mikäli talossa asuu lemmikkieläimenä koira tai kissa, sen huomaa usein jo ulko-ovelta. Kodin sisustukseen kuuluu olennaisena osana erilaisia koiran/kissan tarvikkeita ja esineitä.
Kaupoista löytyy yllin kyllin erilaisia koira- ja kissa-aiheisia esineitä sekä varta vasten lemmikeille suunniteltuja tuotteita. On petejä, erilaisia ruoka-astioita, monenkaltaisia leluja ja vauhdikkaita temppuratoja. Koirakodin asukkaan silmä lepää teemaan sopivissa tekstiileissä tai veikeissä häntänaulakoissa, kun taas kissakotia koristavat veijarimaiset kissankuvapyyhkeet ja muut kissamaiset esineet.
Monenlaisia petejä
Monelle lemmikkieläimelle kelpaa nukkumispaikaksi pehmeä olohuoneen matto, sängyn jalkopää tai jopa pelkkä lattia, mutta moni karvainen asukas osaa myös nauttia ylellisyydestä. Sitä varten koirille ja kissoille on erikokoisia ja -paksuisia patjoja sekä koreja.
Useimmiten ratkaisevana tekijänä lemmikkieläimen nukkumapaikkaa suunniteltaessa on ihmisen läheisyys, etenkin koirat nauttivat loikoilusta omistajansa vieressä. Kissat ovat selkeästi itsenäisempiä, mutta kun läheisyyden kaipuu iskee, hiippailee kissaeläinkin mielellään omistajan syliin.
Lemmikkieläinkodin makuuhuoneesta saa tunnelmallisen lisäämällä sisustukseen suloisia koira/kissa-aiheisia esineitä ja tekstiilejä. Isäntäväen petivaatteissakin saattaa vilistää kissan tai koiran kuvia tai aiheeseen sopivia kuviointeja.
Ruoka koreasti esille
Myös lemmikkieläimen ruokailuastioihin on syytä kiinnittää huomiota. Koiran tai kissan koosta riippumatta ruoka voidaan tarjoilla juuri sopivalta korkeudelta. Kaupoista löytyy tänä päivänä runsaasti erilaisia ruokailuastioita ja niihin monenlaisia koiran ja kissan herkkuja. Myös herkut voi pakata kauniisiin, isokokoisiin säilytyskoreihin, jolloin kodin sisustus pysyy järjestelmällisenä ja näyttävänä.
Lemmikin omistajakin voi halutessaan siemailla aamukahvinsa kupista, jota koristaa oman lemmikin kuva tai esimerkiksi pienet luukuvioinnit tai tassunjäljet.
Koira- ja kissamaisia juttuja
Oli koiran tai kissan omistaja sitten kuinka kiireinen kodin ulkopuolella, on oma lemmikkieläin omistajalleen kaikki kaikessa ja sen eteen halutaan selkeästi panostaa. Eläinrakas hankkii lemmikilleen erilaisia leluja ja mukavuustuotteita, kuten koiran patjoja ja kissan pehmeitä koreja.
Lemmikkieläimelle tavaroita hankkiessa on syytä huomioida tuotteiden pestävyys ja kestävyys. Myös vähemmän käytännölliset hassuttelutavarat ja pienet sievät sisustusesineet piristävät kummasti lemmikin omistajan ja karvaturrin yhteistä arkea.
Teksti: Johanna Tamminen / Mediafocus
Kuvat: IKEA, Tyylitassut ja Yappyfashion
Uusimmat
-
22:54
Erling Haaland kiroili suorassa TV-haastattelussa – toimittajan huomautus vain pahensi tilannetta: "Anteeksi!"
-
22:13
Villit huhut vievät Teemu Sunista floppikuskin tilalle WRC-luokkaan – "Ei ole minun asiani"
-
21:59
HJK suli lisäajalla ja tunteet kuumenivat – tähtipelaajalta täyslaidallinen tuomarille: "En tiedä"
-
21:50
Islamilainen jihad -äärijärjestö on hyväksynyt Israelin kanssa tehdyn Gazan tulitaukosopimuksen
-
21:34
Salaman sytyttämä polttoainevarasto roihuaa edelleen Kuubassa – 17 palomiestä kateissa
-
21:10
Palkka-armeija Wagner rekrytoi 1000 venäläistä vankia taistelemaan Ukrainaan, Ruotsi lähettää kouluttajia Britanniaan valmentamaan ukrainalaisia sotilaita – MTV seuraa sotaa
-
20:44
Gazassa jälleen viisi kuollut, vaikka tulitauko häämöttää
-
20:38
Ilmiömäistä: Erling Haalandin häkellyttävä Valioliiga-debyytti toi jatkoa mykistävälle tilastolle
-
20:27
Onko sinulla tällainen tyyny? Vaihda uuteen – kunto selviää nopealla kikalla
-
20:14
Uskomaton temppu sai Toni Kuuselan kiroamaan – Lassi Etelätalo vei SM-kullan nenän edestä: "Perkele"
-
19:54
Amnesty-vyyhti kiihtyy – järjestö pahoitteli raporttiaan Ukrainan sodasta, muttei perunut sitä
-
19:51
Valtava suru Britanniassa: 12-vuotias Archie-poika menehtyi kuukausien taiston jälkeen – oliko tragedian taustalla tämä vaarallinen nettihaaste?
-
19:08
Oliver Helander paljasti syyn keskeytykselleen: "Käveleminenkin oli vaikeaa"
-
19:02
Myrsky keskeytti Vaasa Festival -musiikkitapahtuman ennen aikojaan – "Luonnonvoimat heittivät aikamoisen shown kehiin"
-
18:54
Vauhdikasta menoa! Koirat kilpailivat surffaamisen mestaruudesta Kaliforniassa – katso ihastuttava video
-
18:52
"Yleensä ensimmäinen merkki siitä, että jotain on tekeillä" – nämä asiat voivat paljastaa, että kumppanisi on etääntymässä sinusta
-
18:41
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
18:30
Kymmeniä tuhansia turisteja jumissa Kiinan "paratiisisaarella" – tästä koronatoimessa on kyse
-
18:22
Esapekka Lappi järjesti melkoisen show'n – "Liikaa toimintaa mielenterveydelleni"
-
18:09
Ott Tänak antoi tuntuvaa arvostusta Suomen MM-rallin voitolle – viittasi useaan suomalaistekijään
-
Lataa lisää