Kissa aiheutti kaaoksen ohjaamossa – lentokone joutui palaamaan takaisin kentälle
Lentokone joutui palaamaan takaisin kentälle kissan vuoksi. Tapauksesta kertovat Al Sudani -sivusto sekä New York Post ja 9 News.
Tarco Aviation -yhtiön kone oli lähtenyt matkaan Khartoumin kansainväliseltä lentokentältä Sudanista kohti Qatarin Dohaa, kun ohjaamoon päässyt kissa hyökkäsi koneen kapteenin kimppuun. Tapaus sattui noin puoli tuntia lähdön jälkeen.
Ensin aggressiivisesti käyttäytynyttä kissaa yritettiin pitää aisoissa, mutta lopulta todettiin, että oli pakko tehdä hätälasku ja palata takaisin Khartoumiin.
Kiivennyt kyytiin ilmeisesti lentokonehallissa
Lentoyhtiö alkoi selvittää, miten otus oli päässyt koneeseen. Uskotaan, että se oli päässyt kyytiin, kun kone oli ollut lentokonehallissa yön yli siivousta ja lähtötarkistusta varten.
Siitä ei ole tietoa, mitä kissalle lopulta kävi tai oliko sillä omistajaa.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: 9 News, New York Post
Uusimmat
-
10:11
Iäkäs mies hukkui Pieliseen
-
10:03
Risto E. J. Penttilä: Turkkia täytyy vielä pitää silmällä, sillä jäsenyys on ratifioimatta – "Natossa olo ei ole auvoista yhdessäoloa"
-
09:40
Poliisi etsii 72-vuotiasta miestä Turun seudulla – asukkaita pyydetään tarkastamaan ulkovarastonsa
-
09:26
Ei vain kuohariteline! Mikko Rantasen yllättävä operaatio Stanley Cupin kanssa tallentui joukkuekaverin someen
-
09:25
Travis Barkerin sairaalareissun syy oli haimatulehdus – saanut kimmokkeen luultavasti aiemmin tehdystä toimenpiteestä
-
09:14
Huomio työmatkaaja: Korotettu matkakuluvähennys voimaan huomenna
-
08:58
Edesmenneen diktaattorin poika Ferdinand "Bongbong" Marcos vannoi presidentin virkavalan Filippiineillä
-
08:56
Suomalainen superlupaus, 18, lähtee rapakon taakse: "Tavoite on iso, ja niin sen pitää ollakin"
-
08:48
Puolustusministeri Kaikkonen Uutisaamussa: Tiukassa paikassa Naton viides artikla voisi johtaa reserviläisten käyttöön – tätä se tarkoittaisi
-
08:46
Tässä ovat TTK: Tähtiopettajaa etsimässä -ohjelman kisaajat!
-
08:31
Formulakisa peruttu koronan vuoksi
-
08:31
NHL-tähti kaupattiin Los Angelesiin – solmi välittömästi valtavan sopimuksen
-
08:23
Harvinaisen röyhkeä lokki näki tilaisuutensa tulleen – pizzaa syönyt nainen kavahti kauhuissaan pakoon: "Kaikki tapahtui niin nopeasti"
-
08:15
Krista Kosonen ja Antti Jokinen saivat juhannusvauvan: "Voi tätä rakkauden määrää"
-
08:14
Ilmastonmuutos muokkaa helteitä aiempaa tukalammiksi – milloin Suomessakin mitataan 40 astetta?
-
08:00
Tero Pitkämäki paljasti – näin Oliver Helander pääsee vieläkin hurjempiin kaariin
-
07:20
Mercedes hehkuttaa vuolaasti uutta Kimiä – 15-vuotias kuskilahjakkuus luo vakuuttavasti uraa kohti F1:siä
-
07:19
Patrik Laine tykitti huimalle NHL-listalle
-
07:17
Tutkimus: Naisen kävelyvauhti voi paljastaa sydänriskin
-
07:04
Naton huippukokous jatkuu tänään Madridissa – tarkoitus keskustella terrorismin torjunnasta
-
Lataa lisää