Raportin mukaan rahapelijärjestelmän sääntely ei täytä tehokkaan valvonnan vaatimuksia.
Veikkauksen valvontaa on uudistettava, ja vasta tämän jälkeen kannattaa selvittää, pitäisikö rahapelien monopoliasemasta luopua, selviää Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) torstaina julkaistusta raportista.
EU-lainsäädäntö sallii monopolin, jos se auttaa ehkäisemään rahapelaamisesta aiheutuvia haittoja. Tuottojen käyttö yleishyödyllisiin tarkoituksiin ei riitä, vaan lisäksi valvonnan on oltava tehokasta.
Lue myös: Rahapelit nielaisivat Jennan elämän täysin, kaikki alkoi jo lapsena kolikoiden kilistessä kaukaloon – ”Rakastuin ensimmäistä kertaa”
Raportin mukaan rahapelijärjestelmän sääntely ei täytä tehokkaan valvonnan vaatimuksia. Siitä vastaavat tahot tekevät muun muassa päällekkäistä työtä.