Julkisen sanan neuvosto (JSN) antoi eilisessä kokouksessaan langettavat päätökset Seiskalle ja Turun Sanomille.
Seiska sai langettavan päätöksen julkaistuaan juttunsa pääkuvana transmiehestä kuvan, joka oli otettu ennen tämän transprosessia. Lehti oli jo useita kuukausia aikaisemmin kertonut kantelijan ulostulosta transmiehenä.
Neuvoston mukaan Seiska käytti jutussa harhaanjohtavasti kuvaa kantelijasta ennen tämän transprosessia ja nimen muuttamista. Kuvassa kantelija esitettiin naisena, vaikka hän on julkisesti kertonut olevansa transmies.
Lue lisää: Sanna Marinin bilevideokohusta edennyt 16 kantelua käsittelyyn
Neuvoston perustelujen mukaan lehti ei perustellut vanhan kuvan käyttöä, eikä kuva liittynyt jutun aiheeseen.
Neuvosto antoi langettavan päätöksen äänestystuloksella 11–3.Turun Sanomat puolestaan sai langettavan päätöksen, koska se ei ollut korjannut jutussa ollutta olennaista asiavirhettä pyynnöstä huolimatta.
Onnettomuuspaikalta kuvatun videon julkaisusta vapauttava päätös
Kokouksessa annettiin myös kolme vapauttavaa päätöstä, joista kaksi Iltalehdelle.