Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joko viimein sopu valtiovarainministeriön kansliapäällikön nimityksestä? Päätös määrä julkistaa tänään – nimitys vedettiin viime tingassa pois viime viikolla

Lehtikuva
Julkaistu 23.04.2020 05:48

MTV UUTISET – STT

Valtioneuvoston on määrä päättää tänään, kenestä tulee valtiovarainministeriön kansliapäällikkö.

Tärkeän viran täyttäminen on kestänyt pitkään. Mediatietojen mukaan viivästyksen ovat aiheuttaneet muun muassa poliittiset erimielisyydet.

Kansliapäällikön nimitys piti tehdä jo viime viikon valtioneuvoston istunnossa, mutta se vedettiin viime tingassa pois. Syyksi kerrottiin, että puolueet haluavat käydä läpi huolellisesti nimityksen perusteet.

Tehtävään on ollut vahvasti ehdolla alivaltiosihteeri Päivi Nerg. Aiemmin Nerg on työskennellyt muun muassa sisäministeriön kansliapäällikkönä. Tiettävästi Nerg ei ole ollut päähallituspuolue SDP:n suosikkiehdokas.

Lue myös: Päivi Nergin nimittäminen valtiovarainministeriön kärkivirkaan hiertää hallituksessa – Kulmuni rauhoittelee nimityshässäkkää MTV:lle: Käsitellään ensi viikolla

Nykyinen kansliapäällikkö Martti Hetemäki on siirtymässä työelämäprofessoriksi. Häntä on yleisesti pidetty Suomen vaikutusvaltaisimpana virkamiehenä. Kansliapäällikön tehtäviin kuuluu johtaa valtiovarainministeriön ja sen hallinnonalan toimintaa.

Virkaa hakeneista on Nergin lisäksi tehtävään haastateltu Suomen Pankin johtokunnan neuvonantaja Lauri Kajanoja, valtiovarainministeriön rahoitusmarkkinaosaston päällikkö Leena Mörttinen, valtiovarainministeriön talouspolitiikan koordinaattori Markus Sovala sekä kansanedustaja Juhana Vartiainen (kok.).

Virka täytetään viiden vuoden määräajaksi.

Lisää aiheesta:

Sdp:n ja keskustan välejä hiertänyt nimitys etenee: Valtiovarainministeri Vanhanen haastatellut ehdokkaat kansliapäälliköksiPoliittisen kiistan kohteena ollut valtiovarainministeriön kansliapäällikön virka sai uusia hakijoitaValtiovarainministeriön kansliapäällikön tehtävään nimitys vuoden loppuun asti – VM:n hallinto- ja kehitysjohtaja Juha Majanen valittu pestiinKahden päähallituspuolueen väliseen kansliapäällikkökiistaan on löytynyt yllätysratkaisuPäivi Nerg nousemassa valtiovarainministeriön tärkeimmän viranhaltijan paikalle, kertoo IltalehtiJuhana Vartiainen ja Päivi Nerg hakevat Suomen vaikutusvaltaisimmaksi virkamieheksi
PolitiikkaEduskuntaTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen19:20
    Eduskunnan takahuone

    Viekö liian tiukka ilmastopolitiikka työpaikat Suomesta? Hallituksen kärkipuolueilla raju riita

  • Eilen17:28
    Timo Vornanen

    Tällaisen hätäpuhelun Timo Vornanen soitti: "Oon tota 30 vuotta poliisitoimintaa tehny konstaapeli..."

  • Eilen14:12
    Ukrainan sota

    Orpo lyttää Niinistön avauksen: Ei edellytyksiä keskustella Putinin kanssa – tappamisen loputtava ensin

  • Eilen14:11
    Ukrainan sota

    Valtonen: Nyt ei ole aika keskustella Venäjän kanssa, eikä tilanne ole hassunkurinen

  • Eilen12:45
    Perussuomalaiset

    Keskisarja HBL:lle: Perussuomalaisilla on uusi kielivihollinen