Kahdeksan ottelun mittainen toimitsijakielto oli Jokereiden päävalmentaja Tomi Lämsälle raskasta aikaa.
Lämsä sekä Tomek Valtonen ovat ehtineet päästä kiinni normaaliin rytmiin joukkueen valmentamisessa. Kahdeksan ensimmäisen liigaottelun ajan tilanne oli hieman toisenlainen, sillä parivaljakko kärsi toimitsijakieltoa.
- Arki oli samanlaista harjoituksineen ja palavereineen. Ottelutapahtumat olivat sitten toinen juttu. Pelejä oli vaikea katsoa sivusta, sillä iso osa tuloksentekoa on itse penkkivalmentaminen, Lämsä perkaa MTV3.fin haastattelussa.
Ei voi kuitenkaan sanoa, että Jokeri-pakka olisi ollut tuuliajolla ottelutapahtumissa. Vaihtoaitiossa hääräsi muun muassa pitkän linjan kiekkomies Hannu Virta.
- Meillä oli hyvä miehitys tuona aikana. Virta, Markus Ketterer ja Pekka Kangasalusta Vantaalta oli jeesamassa meitä. He tekivät hyvää työtä ja reagoivat mainiosti otteluiden aikana, Lämsä kiittelee.
Katsomovalmennuksen hyödyt vähissä
Lämsä ehti alkukierroksilla katsella joukkueensa otteita hieman toiselta kantilta kuin vaihtoaitiosta käsin.
- Kun ei ole ihan pelin ytimessä, niin on enemmän aikaa analysoida vastustajaa suhteessa omaan tekemiseen. Pelin kehittämisen kannalta asioita näkee eri lailla ja tuomaan sitä kautta joukkueelle apua, Lämsä selvittää.
Päävalmentaja kuitenkin kokee, ettei katsomovalmentamisesta saatu hyöty korvaa normaalia valmennustilannetta.
- Mitään niin suurta positiivista asiaa pelien sivusta katsomisessa ei ole, että siellä olisi hyvä olla. Miinusmerkkistä se aika on. Kahdeksan peliä oli tosi pitkä aika ja kova penaltti.
- Päävastuu on minulla ja kun jotkut asiat eivät näkyneet joukkueen suorittamisessa, niin se oli todella tuskallista katsoa sivusta. Sanotaanko näin, että kyllä se oli ihan vihoviimeistä hommaa, Lämsä huokaa.
