Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jättikauppa nostaa Nokian suureksi peluriksi uusilla markkinoilla – "Merkittävä askel"

2:09Nokia ostaa yhdysvaltaisen teknologiayrityksenKatso video: Tästä Nokian yrityskaupassa on kyse
Julkaistu 28.06.2024 19:16
Toimittajan kuva

Veera Nikkanen

veera.nikkanen@mtv.fi

Verkkoyhtiö Nokia kertoo ostavansa yhdysvaltalaisen teknologiayrityksen Infineran. 

Kaupan tarkoituksena on vahvistaa Nokian asemaa optisten verkkojen markkinoilla erityisesti Pohjois-Amerikassa sekä laajentaa yrityksen asiakaskuntaa.

Optinen verkko rakentuu optisista kaapeleista, joita tarvitaan nopeassa ja kapasiteetiltaan suuressa tiedonsiirrossa. Niiden avulla esimerkiksi suuri määrä dataa voidaan nopeastaa välittää vaikkapa Intiasta Yhdysvaltoihin tai Eurooppaan. 

– Optiset verkot ovat nimenomaan osa ratkaisua siihen, kun tietoliikenteestä halutaan tehdä mahdollisimman tehokasta sekä datakeskusten välillä että datakeskusten sisällä, kertoo Nokian toimitusjohtaja Pekka Lundmark. 

Lundmarkin mukaan optinen teknologia on kehittynyt valtavasti viime vuosina. 

– Me olemme olleet mukana tässä kehityksessä ja nyt Infineran avulla me saame uuden vaihteen silmään, Lundmark sanoo. 

Lue myös: Nokia teki miljardikaupat Yhdysvalloissa – tästä on kyse

"Merkittävä askel"

Nokia tavoittelee kaupalla yli 10 prosentin kasvua vertailukelpoiseen osakekohtaiseen tulokseensa vuoteen 2027 mennessä.  Asiantuntijan mukaan kauppa on Suomen mittakaavassa merkittävä.

– Nimenomaan optisten verkkojen puolella tämä on Nokialle merkittävä askel, sanoo Proprius Partnersin salkunhoitaja Olli Viitikko. 

Hänen mukaansa Nokian markkina-arvo nousee kaupan myötä merkittävästi. 

– Yhteenlaskettuna Nokian ja Infinetran globaali markkina-arvo on noin kaksikymmentäprosenttia eli he nousevat toiseksi suurimmaksi peluriksi tuossa kyseisessä markkinassa, Viitikko sanoo. 

Optisten kuitujen markkinaykkönen on kiinalainen Huawei. Lundmarkin mukaan kaupalla ei ole suoraa yhteyttä EU:n haluun vahvistaa tietoliikenneteknologian omavaraisuutta ja riippumattomuutta Kiinasta. 

– Asemamme Kiinassa ei ole kovin vahva, mutta tämä kauppa on Pohjois-Amerikan ja Euroopan kannalta tärkeä, Lundmark sanoo. 

Tekoälyyn uusia panostuksia

Lundmarkin mukaan Nokia panostaa jatkossa entistä vahvemmin myös tekoälyyn. 

– Tekoäly vaikuttaa pilvipalveluiden ja datakeskusten tarpeeseen. Meillä on ollut jo ennen tätä yritysostoa vahva tuotekehityspanostus tekoälysovelluksiin, mutta nyt Infinera vauhdittaa tätä kehitystä entisestään, Lundmark kertoo.

Infinera-kaupan hinta on noin 2,3 miljardia dollaria, mitä Lundmark pitää kohtuullisena. Infineran liikevaihto oli viime vuonna 1,6 miljardia dollaria. Lundmark toteaa, että yritysostolle oli nyt hyvä aika. 

– Markkinat ovat olleet heikkoja, mutta kaikkien arvioiden mukaan ne lähtevät ensi vuonna vahvistumaan eli me ostamme tämän yrityksen juuri ennen markkinoiden vahvistumista, Lundmark sanoo. 

Kaupan myötä Yhdysvallat tulee olemaan Nokialle entistä tärkeämpi. Nokian osuus optisissa verkoissa on ollut Yhdysvalloissa 20 prosentin luokkaa, mutta Infineralla se on 60 prosenttia. 

– Yhdysvallat on ollut meille tärkeä markkina jo pitkään, mutta nyt nimenomaan optisissa verkoissa meidän osuutemme kasvaa merkittävästi, Lundmark sanoo. 

Lue myös: Nokia myy merenalaiset verkkonsa Ranskan valtiolle

Lisää aiheesta:

Nvidia on luonut ainutlaatuisen bisnesmallin ja 5 biljoonaa arvoa – nyt se hyötyy myös NokiastaNokia kiihdyttää 6G-aikaan amerikkalaisen jätin siivellä: "Rahaa kuin roskaa"Nokia teki miljardikaupat Yhdysvalloissa – tästä on kyseNokian parempaa tuloskuntoa pitää vielä odottaa – yhtiö haluaa johtajaksi 5g-teknologiassaNokia odottaa tulevista 5g-kaupoista pelastusta – "Seuraavana vuonna olemme vahvempia"Ericsson antoi pomolle potkut - murros myllää koko alaa
NokiaTalousYhdysvallatTekoälyKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nokia
  • 25.11.14:00
    Talous

    Nokia poistuu Pariisin pörssistä vuodenvaihteessa

  • 21.11.18:23
    Yhdysvallat

    Nokia aikoo tehdä Trumpin hallinnon kanssa Yhdysvaltoihin miljardien jätti-investoinnit

  • 19.11.20:06
    Maanpuolustus

    Nokia perustaa yksikön puolustusteollisuuden ratkaisuille

  • 18.11.18:20
    EU

    Komissaari MTV:lle: EU teki strategisen virheen – nyt sitä paikataan 300 miljardin euron hankkeella

  • 6.11.05:45
    Sijoittaminen

    Nvidia on luonut ainutlaatuisen bisnesmallin ja 5 biljoonaa arvoa – nyt se hyötyy myös Nokiasta