Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

JAS-järveen Ruotsissa

Julkaistu 20.09.1999 22:01

Ruotsin ilmavoimien JAS-hävittäjä syöksyi iltapäivällä Vänernjärveen Etelä-Ruotsissa. Ohjaaja pelastautui koneesta heittoistuimella, ja helikopteri poimi hänet myöhemmin Vänernistä. Juuri viime viikolla ilmoitettiin, että Etelä-Afrikka hankkii JAS-koneita. Etelä-Afrikka on ensimmäinen JAS-koneita tilannut ulkomaa. Ruotsin ilmavoimille JAS 39 Gripen -koneita on tilattu kaikkiaan yli 200.

JAS-koneilla on aiemmin sattunut vain kaksi onnettomuutta, mutta nämä onnettomuudet ovatkin sitten saaneet tavanomaista enemmän julkisuutta. Tämä johtuu turmaolojen dramaattisuudesta. JAS-koneen prototyyppi syöksyi maahan lennollaan 1989 tv-ryhmän seuratessa tapahtumaa. Toinen putoaminen sattui valmistajan, Saab-yhtiön, kannalta vielä huonommissa oloissa. Kone putosi 1993 keskelle Tukholmaa, kun kaupungissa vietettiin parhaillaan festivaalia, joka oli houkutellut satojatuhansia katselijoita paikalle.

Ruotsi on nykyisin yksi niitä harvoja maita, joka valmistaa itse sotilaskoneita. JAS on siksi Ruotsille arvovaltaprojekti - ja erittäin kallis ja kiistelty. Saab kaavailee koneen myymistä Etelä-Afrikan lisäksi myös Puolalle ja Tshekin tasavallalle. Tilauksia toivotaan myös Chilestä ja Itävallasta. Uusi turma ei ainakaan helpota Saabin myyntimiesten työtä.

Saabin mukaan JAS on ensimmäinen neljännen sukupolven monikäyttöhävittäjä, ts. se on samanaikaisesti torjunta-, rynnäkkö- ja tiedusteluhävittäjä. JAS-keskustelun laineet ovat käyneet korkeina Ruotsissa. Ruotsin asevoimia aiotaan supistaa puoleen nykyisestä, mutta ilmavoimat saa kaikki tilaamansa JAS-koneet, vaikka maavoimia ja merivoimia supistetaan rajusti. Maa- ja merivoimien entuudestaankin nyreä suhtautuminen JAS-koneisiin ei varmasti lienny uuden turman myötä.
(MTV3-STT-TT)

Svenska Dagbladet kertoo lisää tapauksesta

Lisää aiheesta:

Salamurhia ja sopmen kiehuvaa sappea: Risto E. J. Penttilä kertoo, mihin sisältä sairas Yhdysvallat on matkalla ja mitä Trump voi tehdäKirjeenvaihtajan kommentti: Britannia pyrkii mielistelyllään pitämään Trumpin aisoissaWall Street sulkeutui laskussa Fedin korkopäätöksien edelläYhdysvaltain presidenttipari on toisella valtiovierailullaan BritanniassaTrump: Republikaanit aikovat pitää poikkeuksellisesti puoluekokouksen ensi vuoden vaalien allaBrasilian Bolsonaro sairaalaan
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:49
    Charlie Kirk

    Salamurhia ja sopmen kiehuvaa sappea: Risto E. J. Penttilä kertoo, mihin sisältä sairas Yhdysvallat on matkalla ja mitä Trump voi tehdä

  • 07:00
    Donald Trump

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Britannia pyrkii mielistelyllään pitämään Trumpin aisoissa

  • 06:59
    Talous

    Wall Street sulkeutui laskussa Fedin korkopäätöksien edellä

  • 06:26
    Donald Trump

    Yhdysvaltain presidenttipari on toisella valtiovierailullaan Britanniassa

  • 05:55
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump: Republikaanit aikovat pitää poikkeuksellisesti puoluekokouksen ensi vuoden vaalien alla