Jokerit palasi kahden tappion jälkeen voittokantaan, kun joukkue haki torstaina 4–1-vierasvoiton KHL:n läntisen konferenssin kärkijoukkueisiin lukeutuvasta Lokomotiv Jaroslavlista.
LUE MYÖS: Jokerit palasi voittokantaan päävalmentaja Jari Kurrin johdolla
Koronatilanne on kiusannut Jokereita pitkin syksyä, ja kun Lauri Marjamäen johtama valmennusryhmä on joutunut joukkueessa ilmenneiden tartuntojen vuoksi karanteeniin, Jokerien penkin takana on nähty viime aikoina useita erilaisia kokoonpanoja.
Torstain Lokomotiv-ottelussa päävalmentajan roolissa toimi seuran pääomistaja, puheenjohtaja ja GM Jari Kurri, joka sai avukseen pelaajakoordinaattori Janne Vuorisen sekä maalivahtivalmentaja ja joukkueenjohtaja Markus Kettererin.
Kurrin ensimmäinen ottelu päävalmentajana tuotti heti täydet sarjapisteet. Aiemmin Kurri on toiminut apuvalmentajana Leijonissa niin olympialaisissa, MM-kisoissa, World cupissa kuin EHT-kiertueellakin.

