Pellossa viime marraskuussa tapahtunut kuolonkolari vei paitsi kuljettajan myös vastaan tulleen auton kuljettajan hengen.
Poliisi selvitti tapahtumaa tutkiessaan, että turma-auto oli ajanut huomattavaa ylinopeutta ja sen kuljettaja oli ollut humalassa.
Eräs todistajana kuultu mies kertoi poliisille huomattavaa ylinopeutta ajaneen Hondan ajaneen häntä vastaan niin, että hän joutui väistämään sitä.
– Jouduin tekemään äkkinäisen liikkeen tienlaitaan, että vastaan tullut auto ei tullut minun päälle. Minulla oli vauhtia noin 70 kilometriä tunnissa, mutta vastaan tulleella Hondalla oli huomattava ylinopeus, mies kertoi.
Takaisin palatessaan hän huomasi saman auton romuna onnettouuspaikalla.
Lue myös: Pellon kuolonkolarin syy selvisi: Kännikuski kaahasi nokkakolarin – vain yksi selvisi hengissä
"Aina piti ajaa kuin rallikuski"
Turmasta selvisi hengissä vain miehen kyydissä matkustanut avopuoliso.
Hän kertoi kuulusteluissa, että miesystävän ajonopeus vaihteli matkan aikana. Hetkeä ennen kolaria hän oli vilkaissut nopeusmittaria ja nähnyt nopeutta olleen 160 kilometriä tai enemmän. Alueen nopeusrajoitus oli 80 kilometriä tunnissa.
Avopuoliso kertoi myös miehen rummutelleen auton ohjauspyörää ja ajaneen ilman käsiä juuri ennen onnettomuutta. Hän myös kuvaili matkaan kuuluneen täpäriä ohitustilanteita.
– Täytyy sanoa, että pelkäsin. Itsellä oli sydän kurkussa, kun se ajo ko tuulispää.
– Aina piti ajaa kuin rallikuski. En muista todistajan kertomuksen kaltaista tilannetta, että olemme tulleet suurella nopeudella keskellä tietä vastaan. Voi pitää paikkaansa, mutta en muista. [Kuljettaja] ohitti joitain autoja näkyvyyden ollessa lyhyt tai heikentynyt. Tästä aiheutui täpäriä ohituksia, kun vastaan tulikin yllättäen auto, nainen kertoi kuulusteluissa.
Onnettomuuspäivänä oli pikkupakkanne ja tie oli jäinen.
Raju törmäys tuhosi auton
Poliisi päätteli turmapaikan jäljistä, että tilanteessa miehen ylinopeutta ajama Honda oli alkanut heittelehtiä tai oli muusta syystä ajautunut Volvon kaistalle törmäten sen vasempaan etukulmaan kovaa vauhtia.
