Kouvolan kaupunki suunnittelee taajama-alueiden ulkopuolisten päiväkotien sulkemista kesällä varhaiskasvatuksen lomautusten vuoksi.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kouvolan Sanomat.
Kouvolan kaupunki ilmoitti sulkevansa Vuokkolan päiväkodin ovet hiihtoloman ajaksi, mikä tarkoittaa Minna Ylénin lapsille yli sadan kilometrin päiväkotimatkaa. Sama on edessä todennäköisesti myös tulevana kesänä.
Jaalan entisessä kunnassa asuva Ylénin perhe harmittelee kovasti sitä, että heitä lähimpänä oleva Vuokkolan päiväkoti aiotaan sulkea lomien ajaksi.
Vuonna 2001 toimintansa aloittanut Vuokkolan päiväkoti sijaitsee noin 12 kilometrin päässä Ylénin perheen talosta ja on lisäksi kätevästi kahvilayrittäjänä työskentelevän perheenäidin työmatkan varrella.
Vuokkolan päiväkodin varahoitopaikka on Killingin päiväkoti Kuusankoskella. Ylénin perheelle se merkitsee noin 120 kilometrin edestakaista ajomatkaa joka päivä.
– Aloitan työt kahvilassa kuudelta aamulla, joten lapset pitäisi silloin herättää neljältä aamuyöllä. Aamuherääminen on muutenkin rankkaa meidän lapsille ja nyt jo heräämme viideltä, Minna Ylén sanoo.


