Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi kommentoi Yhdysvaltain iskuja Iraniin viestipalvelu X:ssä.
Ulkoministeri Abbas Araghchin mukaan USA:n iskut Iraniin ovat pöyristyttäviä, ja niillä on ikuisia seurauksia.
Araghchi lisäsi, että Iranilla on oikeus puolustaa itseään kaikin keinoin. Hänen mukaansa Yhdysvaltain toiminta on äärimmäisen vaarallista, laitonta ja rikollista.
Araghchi on ensimmäinen Iranin poliittiseen johtoon kuuluva henkilö, joka kommentoi Yhdysvaltain öisiä iskuja.
Araghchin mukaan Iran aikoo puolustaa itseään kaikin keinoin.
Diplomatia tuhoutui iskussa
Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi sanoo Yhdysvaltain iskujen Iranin ydinlaitoksiin tuhonneen diplomaattiset ponnistelut.
Araghchi kommentoi viestipalvelu X:ssä Britannian pääministerin Keir Starmerin ja EU:n ulkosuhteiden korkean edustajan Kaja Kallaksen vaatimuksia, joiden mukaan Iranin pitää palata neuvottelupöytään.
– Kuinka Iran voi palata johonkin sellaiseen, mistä se ei koskaan lähtenyt ja joka on vieläpä tuhoutunut? Araghchi sanoi.
Araghchin mukaan Israelin viime viikolla aloittamat iskut tuhosivat Iranin ydinneuvottelut Yhdysvaltain kanssa. Tällä viikolla Iran kävi keskusteluja Euroopan maiden kanssa, mutta Araghchin mukaan Yhdysvaltain iskut tuhosivat tämänkin diplomaattisen väylän.
Araghchi on parhaillaan Turkin Istanbulissa Islamilaisen yhteistyöjärjestön huippukokouksessa. Kokouksen yhteydessä sunnuntaina hän sanoi Iranin puolustavan itseään kaikin keinoin.
– Iran jatkaa Iranin alueen, itsemääräämisoikeuden, turvallisuuden ja kansan puolustamista kaikin tarvittavin keinoin, ei vain Yhdysvaltain sotilaallista hyökkäystä, vaan myös Israelin hallinnon holtittomia ja laittomia toimia vastaan, Araghchi sanoi.
"He ylittivät punaisen viivan"
Ulkoministerin mukaan Yhdysvallat ylitti kriittisen rajan, kun se iski Iranin ydinlaitoksiin.
– Ei ole mitään punaista viivaa, jota he eivät ole ylittäneet. Viimeisin ja vaarallisin ylitys tapahtui viime yönä. He ylittivät erittäin suuren punaisen viivan hyökkäämällä ydinlaitoksiin.
Iranin vallankumouskaarti lupasi sunnuntaina vastaavansa Yhdysvaltain iskuihin. Vallankumouskaarti sanoi lausunnossaan, että Yhdysvallat ei voi paeta iskujensa seurauksia ja lupasi jatkaa iskuja Israeliin.