Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ilmoitukset potilasvahingoista lisääntyvät – johtaja perustelee, miksi valtaosa tapauksista hylätään

95 prosenttia korvattavista vahingoista oli hoitovahinkoja, jotka olisi tullut välttää potilaan hoidossa. Kuvituskuva.
95 prosenttia korvattavista vahingoista oli hoitovahinkoja, jotka olisi tullut välttää potilaan hoidossa. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 31.03.2025 05:03
Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Potilasvahinkoilmoitusten määrä on palannut koronaa edeltävälle tasolle.

Potilasvakuutuskeskukselle (PVK) ilmoitettiin viime vuonna 9 518 ilmoitusta epäillystä potilasvahingosta. 

Tuoreen raportin mukaan määrä on palannut koronaa edeltävälle tapaukselle.

– Ilmoitusmäärät noudattelevat sitä, mitä terveydenhuollossa tapahtuu. Korona-aikana tehtiin vähemmän toimenpiteitä, ja silloin ilmoitusten määrä myös laski, sanoo Potilasvakuutuskeskuksen johtaja Minna Plit-Turunen.

Pitkällä aikavälillä trendi ilmoitusmäärissä on kuitenkin nouseva. 

Lähes 80 prosenttia hakemuksista hylättiin

Viime vuonna tapauksista ratkaistiin 8 536, joista reilu 20 prosenttia, eli noin 1 700 tapausta arvioitiin korvattaviksi. 

Lähes 80 prosenttia sai siis kielteisen ratkaisun PVK:lta.

Nettigraffa_potilasvahinkoilmoitukset_2024Grafiikassa esitetään potilasvahinkoilmoitukset sekä niiden ratkaisumäärät.

Minna Plit-Turusen mukaan korkea hylkäämisprosentti johtuu siitä, että potilaan voi olla vaikea arvioida korvausvelvollisuutta.

Turhia hakemuksia ei kuitenkaan ole, hän korostaa.

–Yleisesti matala korvausprosentti kertoo siitä, että ihmisen on vaikea arvioida itse sitä, että onko kyseessä korvattava vahinko. Eli onko kyse sairaudesta vai potilasvahingosta, olisiko terveydenhuollossa pitänyt toimia toisin. Se on lääketieteellistä ja juridista arviointia, joka voi olla vaikea tehdä itse. 

90 prosenttia vältettäviä hoitovahinkoja

PVK:n raportin mukaan jopa 95 prosenttia korvattavista vahingoista oli hoitovahinkoja, jotka olisi tullut välttää potilaan hoidossa.

Minna Plit-Turunen sanoo, että päätökset korvatuista vahingoista lähetetään myös toimipaikkaan, sillä ajatuksena on, että virheistä tulisi oppia.

– Monella korvausta hakevalla on kuitenkin usein mielessä se, että eivät halua kenenkään muun joutuvan kokemaan vastaavaa, hän sanoo.

Lisää aiheesta:

Potilasvahingoista maksetaan vuosittain kymmeniä miljoonia euroja – tällaisia tapauksia korvataan Viime vuonna tehtiin liki 10 000 potilasvahinkoilmoitusta – korvattava vahinko liittyy usein anestesiatoimenpiteisiin: "Potilasturvallisuus on parantunut"Pienelle joukolle hammaslääkäreitä kertyy runsaasti potilasvahinkoja – kymmenetkään yksityisen puolen vahingot eivät välttämättä päädy valvovan viranomaisen tietoon Potilasvahinkoilmoitusten käsittelyssä jo yhdeksän kuukauden ruuhka: "Nämä ovat monivaiheisia prosesseja"Potilasvahinkoilmoitusten määrä kasvaa – suurin osa liittyi hampaiden hoidon toimenpiteisiinIL: Viime vuonna ennätysmäärä potilasvahinkoilmoituksia – korvauksia 2300:lle
SoteSairaalat ja hoitolaitoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • 12.10.22:24
    HUS

    Näin HUS valmistautuu sotaan

  • 12.10.18:59
    Kaisa Juuso

    Hyvinvointialuepomo vastaa ministeri Juuson esittämään arvosteluun ikäihmisten palvelujen heikentämisestä

  • 12.10.14:05
    Politiikka

    Perussuomalaisten kansanedustajat ilmiriidassa

  • 11.10.10:05
    MTV Uutisextra

    Ministeri Juuso ampuu alas ajatuksen aikuisten lisävastuusta vanhemmistaan: "Maksamme korkeita veroja"

  • 10.10.18:14
    Etelä-Karjala

    Harmaita hiuksia Etelä-Karjalassa: Massiiviset henkilöstövähennykset uhkaavat