Euroopan rajaviranomainen Frontex on kohdannut uudenlaisen haasteen sen yrittäessä estää laittomien siirtolaisten pääsyä Euroopan Unionin alueelle. Marokosta Espanjaan yritetään nyt huippunopeilla vesijeteillä.
Frontex on kiinnittänyt huomiota uuteen ilmiöön Välimerellä viime vuosina. Marokkolaiset ihmissalakuljettajat taittavat matkan Gibraltarin halki Espanjaan alle puolessa tunnissa vesijeteillä. Kyytiin mahtuu kuljettajan lisäksi yhdestä kolmeen siirtolaista.
Lue myös:
Rajaviranomaisen mukaan keinot puuttua nopealiikkeisten vesiskoottereiden toimintaan ovat mitättömät. Käytännössä vesijetti jättää matkustajansa kyydistä ja kääntyy samantien takaisin kohti Marokkoa. Yleensä viranomaiset eivät partioveneineen ehdi paikalle, ennenkuin jetti on jo poistunut alueelta.
Vesijettisalakuljetus on sen tekijälle tuottoisaa bisnestä. Uuden vesijetin hinta liikkuu kymmenen ja kahdenkymmenentuhannen euron välillä. Siirtolaiset maksavat salakuljettajalle kolmesta neljään tuhatta. Salakuljettaja saa siis maksettua uuden vesijetin tekemällä yhden matkan kolmen matkustajan kanssa.

