Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyytävät pakkaskelit pitävät Suomea otteessaan – "Ei selviä merkkejä lauhtumisesta"

2:44Talvi pitää Suomea otteessaan ja hyinen sää jatkuu –"Seuraavallakaan viikolla lauhtumisesta ei ole merkkejä"Talvi pitää Suomea otteessaan ja hyinen sää jatkuu: "Seuraavallakaan viikolla lauhtumisesta ei ole merkkejä" – katso viikon sääennuste!
Julkaistu 08.02.2021 10:30

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Kovat pakkaskelit jatkuvat myös tällä viikolla, eikä selviä lauhtumisen merkkejä ole havaittavissa vielä ensi viikollakaan.

MTV Uutisten meteorologi Liisa Rintanimen mukaan on hyvin mahdollista, että pakkanen kiristyy viikon edetessä. 

Öisin pakkanen voi kiristyä jopa yli -20 asteeseen ja Suomen eteläosissakin elohopea voi tipahtaa -15 asteeseen. 

– Laajempia lumisateita ei ole tiedossa – aika laajalti poutaisessa ja aurinkoisessakin säässä päästään menemään tätä talvista viikkoa, Rintaniemi sanailee. 

Pakkaslukemat värittävät sääkarttoja myös lähitulevaisuudessa. 

– Jos pitempiä ennusteita katsoo, oikein vielä seuraavallakaan viikolla ei selviä merkkejä lauhtumisesta ole. Talvi pitää Suomea otteessaan, Rintaniemi ennustaa. 

Jossain päin Suomea saadaan lunta, mutta missä? Katso viikon tarkempi sääennuste yllä olevalta videolta! 

Lue myös: Pitkän ajan ennuste julki: Suomeen luvassa "lämpöpiikkejä" ja mahdollisesti lämmin kevät – "Toivottavasti tämä toteutuu!"

Lue myös: Ensi viikko vietetään pääosin kirpeässä pakkassäässä, mutta keskiviikkona Suomeen saapuu "todella arvoituksellinen matalapaineen riekale"

Lisää aiheesta:

Pekka Pouta: Nyt iskee lämpöhönkä! Jopa +7Hiihtolomilla paukkupakkasia? Suomi tipahtaa pian plusasteilta takaisin "kylmään kuoppaan"Syyslomaviikon sää: "Jos ja kun erittäin kylmää ilmaa tulee pohjoisesta..."Maaliskuusta tulossa hyytävän kylmä – "Puolivälin yli mennään reippaissa pakkasissa"Sateinen sää lauhtuu kohti vuodenvaihdetta – meteorologi paljastaa viikon parhaimman ulkoilupäivänPekka Poudalta hyytävä tuomio: +20 asteen lämpötilat eivät enää palaa – Välimeren lämpöhönkäys kiertyykin Ruotsiin
SääTalviLumiMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen13:22
    Joulu

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella

  • 14.12.14:27
    Talvi

    Nyt tulee lunta eteläänkin! Liisa Rintaniemeltä varoitus

  • 13.12.18:07
    Liikenne

    Tarkkuutta liikenteessä: Tiet voivat olla huomenna petollisia

  • 13.12.12:30
    Joulu

    Meteorologi joulun säästä: "Tykkään tästä vaihtoehdosta"

  • 13.12.10:04
    Talvi

    Pakkasennätys rikki!