Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HUSin Lehtonen: Omikronin uutta alalajia luultavasti jo Uudellamaalla – voi pitkittää nykyistä korona-aaltoa ja tarttua myös perusomikronin sairastaneeseen

1:00Koko asia 60 sekunnissa: Tällainen on omikronin uusi alavarianttiKoko asia 60 sekunnissa: Tällainen on omikronin uusi alavariantti
Julkaistu 31.01.2022 17:06
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Koronan omikronmuunnoksen uutta versiota BA.2:ta on nyt myös Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin alueella, uskoo diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen. Hän arvioi tautiaallon sen myötä pitenevän, mutta vakavampaa tautia uusi alamuunnos ei hänen mukaansa aiheuta.

– Sekvenssoinnista ei ole saatu varmistusta sille, että uutta omikronvarianttia vielä HUSin alueella olisi, mutta todennäköisesti sitä on. Ehkä jo seuraavasta sekvenssointierästä sitä virallisesti löytyy, Lasse Lehtonen kertoo.

Aiemmin omikron BA.2 -varianttitapauksia on kerrottu olevan Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirissä.

Lue myös: Tyksissä varmistettu 10 tapausta: Omikron 2-variantteja on jo Suomessa

– Kun (HUSissa) vielä edellisviikolla (näytteistä) 97 prosenttia oli BA.1-omikronia, nyt niitä oli alle 95 prosenttia. Vaikka muutos on pieni, se sopisi kuvaan siitä, että BA.2-varianttia voisi alkaa olla HUS-alueellakin hiukan enemmän, Lehtonen selvittää.

– Tulokset ovat tietysti alustavia, mutta kieltämättä BA.1:n ja S-geeninegatiivisten osuus on ollut aika vakaa koko tammikuun. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun se lähti nytkähtämään alaspäin.

S-geeninegatiivisuus on koronaviruksen deltavariantin ja omikronin BA.1:n ominaisuus. 

– Sen osuuden väheneminen (testeissä) tarkoittaa sitä, että omikron BA.1 -variantin osuus alkaa vähetä.

Myös tutkija ja evoluutiobiologi Tuomas Aivelo on arvioinut BA.2:n leviävän jo HUS-alueella.

Lue myös: Tanskalaistutkija: Omikronin uusi muunnos sairastuttaa maailmalla jo aiemman omikronin poteneita

Omikron BA.2 kasvattaa koronan häntää

Lasse Lehtonen arvioi, että uuden variantin takia on sekä syytä olla – että olla olematta huolissaan.

– Se ei poikkea taudinkuvaltaan BA.1:stä, eli mitä ilmeisemmin se aiheuttaa suuremmalle osalle (tartunnan saaneista) lievähkön taudin. Ongelma on se, että se pystyy infektoimaan BA.1:n sairastaneita uudestaan. Vaarana on se, että omikronaalto pitkittyy. 

Toisin sanoen, kun omikronin tartuntapiikin odotettiin olevan ”kapea ja korkea” ja tilanteen helpottavan jo ensi kuussa, näin ei ehkä käykään.

– Jos BA.2. alkaa vallata tilaa, voi olla, että omikronpiikkiin tulee häntä tai uusi sivuaalto, Lehtonen arvioi.

– Tietysti kaikki toivovat kovasti, että aalto olisi ohi ja päästäisiin rajoituksista eroon, mutta kyllä tämä korona tuottaa aina uusia kiusoja. Toivotaan ettei vähään aikaan tulisi uutta, mutta kieltämättä tätä on monta kertaa aiemminkin jo keritty toivoa.

Lue myös: Omikronin uuden alamuunnoksen uskotaan leviävän alkuperäistä nopeammin

Lisää aiheesta:

Tanskalaistutkimus: Vauhdilla leviävä omikronin alamuunnos ei näyttäisi olevan alkuperäistä muunnosta vakavampi – voi tulla valtavariantiksi maailmanlaajuisestiHUS-alueelta löydetty viisi uutta tapausta koronaviruksen omikron-alavarianttia – alavariantti oli Suomessa jo vuodenvaihteessa Omikronin alamuunnos leviää vauhdilla Tanskassa – tämä siitä tiedetään nyt: "Ennen pitkää tulee meillekin"Omikron voi olla lopun alkua koronapandemialle – tässä neljä hyvää uutista pelätystä virusmuunnoksestaKoronalinko Norjassa ja 7 tapausta Suomessa: Omikronin uhka on sen läpäisyinfektiokyvyssä – tätä se tarkoittaaUusi koronavirusmuunnos sai nimen – tämä pelätystä omikronista tiedetään nyt
OmikronKoronavirusHUSSairaudet ja tauditKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Omikron
  • 12.10.202220:05
    Koronavirus

    Korona nostaa päätään – ylilääkäri kertoo, ketkä tauti vie teholle ja miltä tuleva syksy ja talvi näyttävät viruksen varjossa

  • 14.07.202205:37
    Koronavirus

    Ylilääkäri Broas varoittaa: Omikronin uusi alavariantti tartuttaa yhtä herkästi kuin tuhkarokko – "Luku on hurjan korkea"

  • 09.06.202211:56
    Koronavirus

    MTV seuraa koronatilannetta: Tehohoidossa alle 10 koronapotilasta

  • 01.06.202212:57
    Koronatilanne

    Uuden omikronvariantin leviäminen Suomeen huolestuttaa – HUSin Lehtonen neuvoo pitämään huolta omasta rokotussuojasta

  • 28.05.202213:31
    Koronavirus

    Analyysi: Koronavirusepidemia on tänä vuonna vienyt ihmisiä sairaalaan ja hautoihin aivan eri tavalla kuin vuosien 2020 ja 2021 aikana