Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tanskalaistutkija: Omikronin alamuunnos sairastuttanut Norjassa jo aiemman omikronin poteneita

1:00Koko asia 60 sekunnissa: Tällainen on omikronin uusi alavarianttiKoko asia 60 sekunnissa: Tällainen omikronin uusi Tanskassa leviävä variantti.
Julkaistu 22.01.2022 18:09
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Tanskalaisen tartuntatauti-instituutti SSI:n tutkija Anders Fomsgaard pelkää, että omikronin uusi alamuunnos BA.2 tekee osittain tyhjäksi muodostuvan laumasuojan, eikä piittaa aiemman tartunnan tuomasta immuniteetista.

BA.2-muunnos on levinnyt nopeasti Tanskassa, ja Fomsgaardin mukaan koko maailma pitääkin maata silmällä saadakseen tietoja muunnoksen leviämiskyvystä ja vaikutuksista. BA.2-muunnoksen nopea yleistyminen Tanskassa voi viitata siihen, että se on aiempaa muunnosta herkemmin tarttuva. Vaihtoehto voi olla, että se on vastustuskykyisempi immuniteetille.

– Me emme vielä tiedä, Fomsgaard sanoo.

Lue myös: Omikronin alamuunnos leviää vauhdilla Tanskassa – tämä siitä tiedetään nyt: "Ennen pitkää tulee meillekin"

Uusi omikrontartunta pian edellisen jälkeen?

Uuden omikronmuunnoksen voi Fomsgaardin mukaan sairastaa alkuperäisen omikronmuunnos BA.1:n jälkeen.

– On mahdollista saada ensin tartunta BA.1:stä ja nopeasti sen jälkeen BA.2-tartunta, Fomsgaard kertoo tanskalaisen TV2-kanavan uutisille.

Hänen mukaansa tästä on jo esimerkkejä Norjasta, ja jos vastaavaa alkaa tapahtua Tanskassa, joudutaan hänen mukaansa maassa varautumaan uuteen tautipiikkiin.

Ei halua huolen lietsontaa

Fomsgaard varoittaa kuitenkin lietsomasta ylenpalttista huolta. Uudessa virusmuunnoksessa ei toistaiseksi ole havaittu eroja tartuntaherkkyydessä tai taudin vakavuudessa alkuperäiseen omikronmuunnokseen verrattuna. Hän muistuttaa tosin, että tarkkailuajanjakso on toistaiseksi ollut lyhyt.

Hän kuitenkin painottaa, että rokotukset toimivat tehokkaasti vakavaa ja jopa kuolettavaa tautimuotoa vastaan.

Lisää aiheesta:

Tanskalaistutkimus: Vauhdilla leviävä omikronin alamuunnos ei näyttäisi olevan alkuperäistä muunnosta vakavampi – voi tulla valtavariantiksi maailmanlaajuisestiOmikron on muuttanut koronapandemian muotoa – tältä seuraavan vaiheen ennustetaan näyttävän, hiipuuko virus jopa lopullisesti?Omikronin alamuunnos leviää vauhdilla Tanskassa – tämä siitä tiedetään nyt: "Ennen pitkää tulee meillekin"Tuore tutkimus valottaa syitä omikronin hurjaan leviämisvauhtiin – virus monistuu keuhkoputkessa 70 kertaa deltaa nopeamminKoronalinko Norjassa ja 7 tapausta Suomessa: Omikronin uhka on sen läpäisyinfektiokyvyssä – tätä se tarkoittaaUusi koronavirusmuunnos sai nimen – tämä pelätystä omikronista tiedetään nyt
OmikronTanskaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Omikron
  • 12.10.202220:05
    Koronavirus

    Korona nostaa päätään – ylilääkäri kertoo, ketkä tauti vie teholle ja miltä tuleva syksy ja talvi näyttävät viruksen varjossa

  • 14.07.202205:37
    Koronavirus

    Ylilääkäri Broas varoittaa: Omikronin uusi alavariantti tartuttaa yhtä herkästi kuin tuhkarokko – "Luku on hurjan korkea"

  • 09.06.202211:56
    Koronavirus

    MTV seuraa koronatilannetta: Tehohoidossa alle 10 koronapotilasta

  • 01.06.202212:57
    Koronatilanne

    Uuden omikronvariantin leviäminen Suomeen huolestuttaa – HUSin Lehtonen neuvoo pitämään huolta omasta rokotussuojasta

  • 28.05.202213:31
    Koronavirus

    Analyysi: Koronavirusepidemia on tänä vuonna vienyt ihmisiä sairaalaan ja hautoihin aivan eri tavalla kuin vuosien 2020 ja 2021 aikana