Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:50Kaikki riskimaista saapuvat määrätään pakolliseen karanteeniin – sakon tai vankeuden uhallaKatso video: Kaikki riskimaista saapuvat määrätään pakolliseen karanteeniin – sakon tai vankeuden uhalla.
Julkaistu 11.08.2020 09:43

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

Tartunnat Uudellamaalla ovat ylittäneet hallituksen muille valtioille asettaman rajan, kertoo Helsingin Sanomat.

Hallituksen linjauksen mukaan maahantulon rajoituksista voidaan luopua Suomen ja sellaisten maiden välisessä liikenteessä, joissa uusia koronavirustartuntoja on todettu korkeintaan 8 kahden viikon aikana 100 000 henkilöä kohden.

Uudellamaalla on todettu 137 uutta koronavirustartuntaa viimeisen 14 vuorokauden aikana. Se tarkoittaa yli kahdeksaa tartuntaa 100 000 henkilöä kohden.

Kehityssuunta on herättänyt huolta muun muassa Helsingin ja Uudenmaan saitaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvessä.

– Jos tartuntojen määrä jatkaa tällä tavalla nousuaan, siitä seuraa tietysti sairaalahoitoa ja tehohoitoakin vaativia potilaita, eikä suunta tai lopputulos silloin ole hyvä, Mäkijärvi kommentoi Helsingin Sanomille.

Kehityssuunta on herättänyt kysymyksen siitä, tulisiko rajoituksia Uudellamaalla kiristää. Mäkijärven mukaan järjestelyihin on varauduttava.

– Niihin on hyvä varautua henkisesti ja muutenkin sekä kansalais- että organisaatiotasolla. Se on viisautta.

THL:n tietojen mukaan viime viikkoina virukseen sairastuneet ovat pitkälti nuoremmissa ikäluokissa.Tähän syynä voi olla esimerkiksi ravintoloiden avautuminen ja matkustaminen.

Mäkijärven mukaan erityisesti matkustamista koskevia rajoituksia on pohdittava tarkasti tulevaisuudessa.

– Taudin toinenkin aalto näyttää tulevan ulkomailta, samoin kuin tuli keväällä ensimmäinen aalto. Matkailussa tehtävät toimenpiteet ovat hyvin tärkeitä, Mäkijärvi totesi HS:lle.

HS: Jos Uusimaa olisi oma valtionsa, Suomi ei sallisi sinne matkustamista koronatilanteen takia – johtajaylilääkäri huolissaan: "Taudin toinenkin aalto näyttää tulevan ulkomailta"

Lisää aiheesta:

"Rajoituksia tarvitaan myös tammikuun ja helmikuun puolella" – asiantuntijat eivät vanno uusien koronatoimien vielä riittävänHUSin teho-osastot täyttymässä koronapotilaista – Mäkijärvi listaa omat ehdotuksensa koko ajan pahenevan epidemian hillitsemiseksiIS: Uudenmaan sairaalahoidon koronaluvut voivat siirtää Uudenmaan pian leviämisvaiheeseenRuotsin koronaluku ylitti Suomen hallituksen määräämän raja-arvon niukastiTHL pui muutoksia tiukkaan sääntöön jo tällä viikolla: Ulkomailta tulleen karanteeni ohi kahdella negatiivisella koronatestillä? – "Tämä voisi olla meillä ihan toimiva malli"HUSin toimitusjohtaja Juha Tuominen Ruotsin koronalinjasta: "He eivät halua sanoa sitä ääneen"
KoronavirusMatkailuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä