Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Henry Tikkanen viimeistelee Bocuse d' Or -kisan ruokiaan

Henryn hopeavati
Henryn hopeavatiCopyright MTV Oy 2002
Julkaistu 27.11.2002 15:58

Keittiömestari Henry Tikkanen on valmistautunut huolella ensi tammikuussa Lyonissa pidettävään Bocuse d' Or -kilpailuun. Kotimaan lisäksi hän on valmentautunut maailmankuuluun kokkikisaan mm. tanskalaisen keittiömestarin Jens P. Kolbeckin kanssa. Viime mainittu kokkaksi itsensä kisassa hopeasijalle vuonna 1993.

Bocuse d' Or -kilpailu järjestetään joka toinen vuosi. Vuoden 2001 kokin Henry Tikkasen assistenttina on Jenni Kaikkonen. Molemmat työskentelevät ravintola G.W. Sundsmansissa Helsingissä. Suomesta kuuluu kilpailun tuomaristoon keittiömestari Jarmo Vähä-Savo. Kisa käydään 28. ja 29. tammikuuta, ja kilpailijoita on 24 maasta.

Yksityiskohtia hopeavadilla
Yksityiskohtia hopeavadillaCopyright MTV Oy 2002

Tehtävänä on valmistaa kala- ja lihavati 12 hengelle viidessä ja puolessa tunnissa. Pääraaka-aineina ovat tällä kertaa norjalainen vuonolohi, ranskalainen naudanfilee ja häränhännät. Molempiin vateihin kuuluu lisäksi kolme vapaavalintaista lisäkettä sekä kastike.

Tikkasen kilpailumenu Ranskassa: meriravuilla, persiljalla ja pinjansiemenillä päällystettyä Norjan vuonolohta. Pähkinävoilla parfumoitu merirapukastike. Miedosti savustetulla silavalla ja tateilla aromatisoitua häränseläkettä. Tummaa punaviini-lakritsakastiketta. Rapeaksi paistettua häränhäntää sekä ankanmaksaa ja punajuuriconsomme. Vaikka menu on pääpiirteissään valmis, yksityiskohtia hiotaan yhä.

Henry TikkanenHenry TikkanenCopyright Alma Media Oyj 2001

Henry Tikkanen ja Jenni Kaikkonen edustavat Suomea Lyonissa. Lämpimän ruoan pääraaka-aineena on ranskalainen naudanfilee.

Lisää aiheesta:

Maikkarin juontaja joutui kiperään tilanteeseen – ruotsin lehtori Lötjönen arvioi suorituksenLily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yliMiten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiäLasten purkkiruokaa vedetään takaisin – saattaa sisältää muovinpalojaYksi uunitemppu ja arkinen raaka-aine muuttuu herkuksi – Henri Alén paljastaa kikanHuijarit ottavat kaiken irti verosesongista: "He tietävät, että moni asioi juuri nyt OmaVerossa"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen21:50
    Viiden jälkeen

    Maikkarin juontaja joutui kiperään tilanteeseen – ruotsin lehtori Lötjönen arvioi suorituksen

  • Eilen20:37
    Ihmissuhteet

    Lily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yli

  • Eilen18:52
    Terveys ja hyvinvointi

    Miten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiä

  • Eilen17:00
    Ruokavirasto

    Lasten purkkiruokaa vedetään takaisin – saattaa sisältää muovinpaloja

  • Eilen16:46
    Ruoka

    Yksi uunitemppu ja arkinen raaka-aine muuttuu herkuksi – Henri Alén paljastaa kikan