Suomen Hannu Manninen voitti sunnuntaina yhdistetyn maailmancupin sprinttikilpailun Saksan Oberstdorfissa.
13. sijalta hiihto-osuudelle lähtenyt Manninen ratkaisi pelin loppusuoralla. Suomalainen sivakoi maaliin voittajana 1,1 sekuntia ennen toiseksi sijoittunutta Japanin Daito Takahashia. Kolmas oli Yhdysvaltain Todd Lodwick 2,9 sekuntia suomalaiselle hävinneenä.
Kilpailu ratkesi jo mäkiosuudella, jolloin Manninen jäi inhimillisen 56 sekunnin päähän mäen ykkösestä Ludovic Roux'sta. Vielä koekierroksella rovaniemeläisen lento jäi 114 metriin, mutta kilpailuhyppy oli 122 metriä.
-Aina kun ero kärkeen on alle minuutti, mäkiosuus on mennyt hyvin. Koekierroksella oli vähän vaikeuksia, asento ei ollut tasapainoinen ja tulin kylki edellä kummulle. Kilpailuhyppyyn sain hyvän asennon, Manninen iloitsi.
Samppa Lajunen sijoittui yhdeksänneksi 52,8 sekunnin erolla kärkeen. Lajunen oli mäkiosuuden 15:s. Mäessä viidenneksi sijoittunut Jaakko Tallus oli maalissa 30:s. Eroa kärkeen kertyi 1.19 minuuttia. Antti Kuisma oli 41:s.
Manninen vankisti kauden kuudennella voitollaan johtoaan yhdistetyn maailmancupissa. Cupissa toisena oleva Saksan Ronny Ackermannin hyytyi sunnuntain kisassa kuudennelle sijalle. Manninen ei vielä uhraa aikaansa yhdistetyn maailmancupin pistetilanteiden pähkäilyyn, vaikka kasvatti johtoaan 235 pisteeseen. Uran ensimmäinen cupin kokonaisvoitto lähestyy, mutta Manninen varoo nuolaisemasta ennen kuin tipahtaa.
-Kisa kisalta mennään, Manninen myhäili.
Hiihto-osuuden ensimmäisellä 2,5 kilometrillä Manninen pysytteli tiiviisti ohituskaistalla, nousi kolmanneksi ja kavensi Roux'n johdon 16,7 sekuntiin. Toisella 2,5 kilometrin lenkillä Manninen siirtyi kuuden urheilijan kärkiryppään vetäjäksi. Kolmannella lenkillä Mannisen kyydissä pysyivät enää Takahashi, Lodwick ja Norjan Petter Tande. Haastajista suurimmaksi uhkaksi muodostui Takahashi, joka otti uransa parhaan cup-sijoituksen.
-Hiihto tuntui alussa hyvältä ja suksi oli liukas. Tokalla kiekalla alkoi painaa, mutta hiihto oli hyvin hallinnassa. Pidin kuitenkin mielessä, että jos joku yrittää nykäistä, on paukkuja vastata, Manninen kertasi.
