Halpa fino
Dry Sack Fino63 mk
Kuiva fino sherry on samppanjan jälkeen maailman tyylikkäin aperitiivi. Suomalainen suu vierastaa usein samppanjan kuivaa hapokkuutta. Fino taas saattaa tuntua kummalliselta kivennäismäisen makunsa takia. Mutta se toimii: herättää takuuvarmasti näläntunteen.
Jos kuiva sherry on lempijuoma, nyt sitä saa aiempaa edullisemmin. Dry Sack Fino on väriltään hyvin vaalea. Tuoksussa on mineraaleja sekä hiivamaisia ja fossiilimaisia elementtejä. Jos jokin viini tuoksuu luulta, niin tämä.
Tunnetuimmat finot, Tio Pepe, La Ina ja Emilio Lustaun viinit, ovat intensiivisempiä, mutta myös maksavat enemmän. Dry Sack Fino ei tarjoa kaikkein napakimpia makuja, joten pullo on syytä käyttää mahdollisimman pian. Sherry on viinilaaduista herkin pilaantumaan. Pullosta pitäisi oikeastaan löytyä tuoretuotteiden tapaan parasta ennen -päiväys.
Fino sopii erinomaisesti espanjalaiselle tapas-tarjoilulle, jonka alkuun pääsee friteeratuilla mustekalarenkailla sitruunan kera ja espanjalaisella munakkaalla. Oliivit, chorizo-makkara ja tuore patonki tekevät jo kunnon aterian.
(Teksti: Pekka Suorsa)
Uusimmat
-
07:55
MM-finaalin kuumat kysymykset: Löytääkö Kanada Leijonien heikkoudet? – "Siellä on ollut pieniä kauneusvirheitä"
-
07:30
F1-lähtöjärjestys: Suurta unelmaansa tavoittelevalla Charles Leclercillä on tänään vain hävittävää – sateen uhka tuo mieleen kaksi täysin toisistaan poikkeavaa käsikirjoitusta
-
07:22
"Mörkö" Anttila yllättyi – NHL-mies lankesi edessä
-
07:20
New York Rangers tulitti Carolina-vahti Antti Raannan vaihtoon – NHL-ottelusarjan ratkaisu venyy seitsemänteen otteluun
-
07:15
Tällaisia ruokia tutkijat suosittelevat sepelvaltimotaudista kärsiville
-
06:50
Hintojen nousu iskee nyt pahasti vähävaraisiin – ruoka-apujärjestön Heidi Jaari: "Lapset eivät olleet syöneet vuorokauteen lämmintä ruokaa"
-
06:46
Vanha nuorisoseurantalo palaa Raahessa – tuhoutuu kokonaan
-
06:45
NHL-tähti Mikael Granlund laittoi itsensä likoon – näissä hetkissä tiivistyy Leijonien taisteluhenki
-
06:14
TS: Rikolliset yrittäneet soluttautua vanginvartijoiksi – supon turvallisuusselvityksille kritiikkiä
-
06:08
Zelenskyi: Krimin uudelleenvaltaaminen tarkoittaisi satojen tuhansien ihmisten menettämistä – MTV seuraa sotaa
-
06:02
Enkelintekijät tappoivat sikiöitä sukkapuikolla – lääkäri Pekka Raudaskoski näki omin silmin laittomien aborttien tuhot
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat sunnuntaina 29.5.: Leijonat kullankiilto silmissä Kanadan kimppuun
-
05:15
Jonot pitenevät ruoka-avussa, vaikka työttömien määrä pienenee: "Uusi ilmiö"
-
05:02
Elvytyskieltoihin liittyy vääriä käsityksiä – Osa luulee, että potilas voi jäädä elvytyskiellon takia ilman hoitoa
-
04:52
Ainakin 29 kuollut vuorokaudessa rankkasateissa Brasiliassa
-
01:50
Real Madrid -ikonin taipaleelle ikimuistoinen päätös: kohotti voittopokaalin Pariisin yötaivaalle – hurja liuta nimiä nousi Cristiano Ronaldon seuraan
-
00:36
Real Madrid teki sen taas! Euroopan menestynein seurajoukkue juhlii dramaattisen illan jälkeen Mestarien liigan voittoa
-
00:05
Nyt hyväksyttiin! Uskomaton syöttö vapautti Real Madridin brassitähden – espanjalaisjätti otti askeleen kohti pokaalia
-
23:35
Zelenskyi: Ukraina aikoo ottaa kaiken takaisin Venäjältä – Liettuasta drone-lahjoitus Ukrainalle: MTV seuraa sotaa
-
23:34
Real Madrid tyrmistyi: maali hylättiin hämmentävän kaaoksen jälkeen – Karim Benzema oli tehdä sen taas
-
Lataa lisää