Glögijuustokakku ja raikkaat drinkit – näin hyödynnät glögin kylmänä
Glögikausi on jälleen täällä! Katso, miten glögiä voi hyödyntää kylmänä.
Lämmin glögi manteleiden ja rusinoiden kera kuuluu monen suomalaisen talvi- ja jouluperinteisiin. Tässä perinteisessä tavassa nauttia glögiä ei toki ole mitään vikaa, mutta jossain vaiheessa jatkuva lämpimän glögin lipittäminen saattaa kuitenkin alkaa kyllästyttää. Miksipä et siis kokeilisi glögin nauttimista kylmänä esimerkiksi erilaisten drinkkien muodossa?
Glögi lämmittää kylmänäkin
Pikkujoulujen tervetuliaisjuomana voi perinteisen kuohuvan sijaan tarjoilla myös kir royal tyyppisen drinkin. Kuohuvan saa kerta heitolla jouluisemmaksi lisäämällä joukkoon tilkan mustaherukkaglögiä. Alkudrinkin voi koristella jouluisaan tyyliin vaikkapa jäisillä karpaloilla:
Jouluinen aikuisten juoma syntyy myös omenasiiderin ja miedosti alkoholipitoisen glögin yhdistelmästä.
Perinteistä alkoholitonta glögitiivistettä voi käyttää myös jouluisan jäätelön kastikkeena pipareiden kera!
Vaaleaa ja kylmää glögiä kalan kaveriksi
Glögiä on totuttu pitkään juomaan hehkuvan punaisena, mutta viime vuosina glögihyllyillä on nähty myös uudenlaisia väri- ja makuvaihtoehtoja. Totutun marjaisen glögin sijaan joulutunnelmaan voi päästä myös erilaisten vaaleiden glögien avulla.
Aikuiseen makuun sopivat esimerkiksi kanelin ja brandyn makuinen Juhla Glögi, jossa on myös hieman aprikoosin vivahdetta. Toinen mainio vaihtoehto on vuosikertaglögi Blossa, joka yllättää tänä vuonna kaukoidän mauilla. Inkiväärillä ja sitrushedelmä yuzulla maustettu Blossa 12 sekä Juhla Glögi sopivat molemmat nautittavaksi jääkylmänä. Aasialaisvivahteisen, jääkylmän Blossan kanssa sopivat yhteen esimerkiksi erilaiset jouluisat kalaherkut tai jopa sushi. Tässä yksi reseptivaihtoehto
LOHTA, OMENAA JA INKIVÄÄRIÄ
100 g kylmäsavulohta
3 rkl omenasosetta
1 rkl tuoretta inkivääriä
1 punainen omena
1 rkl hienonnettua ruohosipulia
1 tl sitruunamehua
1 tl riisietikkaa tai valkoviinietikkaa
hieman merisuolaa
1. Kuutioi puolet omenasta omenasoseen sekaan. Mausta seos raastetulla inkiväärillä, ruohosipulilla, sitruunamehulla, riisiviinietikalla ja merisuolalla.
2. Kuutoi lohi sopiviksi suupaloiksi. Kuumenna kuutioita muutaman sekunnin ajan kuumalla pannulla.
3. Koristele lohikuutio omena-inkiväärisalaatilla. Käytä loput omenasta silputtuna koristeluun.
Glögijuustokakku on kestosuosikki
Makuja-osion joulun ajan yhdeksi suosituimmaksi reseptiksi on jo muutamana vuonna noussut vastustamattoman herkullinen glögijuustokakku.
Petra Kiiski/MTV3
Uusimmat
-
07:01
Huuhkajien hyökkääjä avautui EM-kisojen ulkopuolelle jäämisestä – harvinainen näky sai aikaan romahduksen: "Itkin, kun sisäistin että mun kuuluisi olla tuolla"
-
06:59
Dopingratsia! Tuttu talli jälleen kohteena: "Tämä vaurioittaa mainetta"
-
06:45
Osa lähijunista ajaa harvennetuilla vuoroväleillä – Leppävaaran A-juna peruttu kokonaan
-
06:33
Katutyö ei aina ole pelkkää melua ja liikennehaittaa, toisille se on "parasta, mitä voi kuvitella" – helsinkiläisellä työmaalla iloinen yllätys isojen koneiden ystäville
-
06:31
Roman Rotenberg hyppäsi nyt jäälle pelaajana – pelin aikainen välikohtaus puhuttaa Venäjällä
-
06:19
Medvedev uhkaili Nato-maita kolmannella maailmansodalla – MTV seuraa sotaa
-
06:19
Japanissa kehotetaan 37 miljoonaa ihmistä sammuttamaan valot helleaallon vuoksi – viranomaisten mukaan tilanne on arvaamaton
-
06:19
Sotaa paennut Dmitryn perhe joutui jättämään lemmikkinsä Ukrainaan – vapaaehtoiset järjestivät hellyttävän jälleennäkemisen
-
05:58
Aborttioikeutta rajaava laki väliaikaisesti jäihin Louisianassa
-
05:54
71-vuotias Enska Kilpinen on hypännyt laskuvarjolla yli 7 400 kertaa – "Epämieluisaa hyppääminen ei ole koskaan"
-
05:39
Suomi, Ruotsi ja Turkki tänään saman pöydän ääreen – Niinistö arvioi natojäsenyyden neuvottelutilanteen olevan parempi
-
05:31
Perävaunusta löytyi 46 ihmisen ruumiit Texasissa – kuolleiden uskotaan olleen siirtolaisia
-
05:08
Britannian kuninkaalliset ilmavoimat vierailulle Karjalaan
-
00:04
Ammattiliitto Pro:n kysely UPM:n työehdoista: "Tulokset ovat hälyttäviä"
-
23:16
Kahdeksan siviiliä kuoli Venäjän iskussa Lysytshanskissa Itä-Ukrainassa – MTV seuraa sotaa
-
23:08
Naton huominen huippukokous Madridissa – ”Näen mahdollisuuksia, että mennään ratkaisevasti eteenpäin”
-
23:06
Liettua joutui kyberhyökkäyksen kohteeksi
-
22:29
Suomen kiekkolegendalle upea tunnustus – teki suomalaista lajihistoriaa
-
22:06
Sjeverodonetsk kaatui – mitä Putin aikoo seuraavaksi? – "Sotilaidemme kyvykkyydellä pian koko Luhanskin alue vapautetaan"
-
22:00
Hailey Bieber oikeuteen – yritti ostaa kosmetiikkamerkkinsä nimen oikeuksia jo neljä vuotta sitten
-
Lataa lisää