Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

George Russell avaa, miksi F1-menestyjätalli Mercedes on vaikeuksissa – "Ei tarvitse katsoa kuin videoita"

xpbimages.com
Julkaistu 12.03.2022 21:57
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

F1-mestarin Lewis Hamiltonin mukaan Mercedes ei ole voittotaistelussa mukana, kun uusi kausi lähtee viikon kuluttua liikkeelle. Hamiltonin uusi tallikaveri George Russell kertoi syyn, mistä Mercedeksen vaikeudet ovat peräisin.

Hamilton laukoi suoria kommentteja Bahrainin testiviikonlopun yhteydessä. Hamiltonin mukaan Ferrari on tällä hetkellä muita edellä. Hamilton puhui myös Red Bullista, joka säväytti testien loppuhetkillä.

LISÄÄ: Lewis Hamilton lataa kovaa tekstiä Mercedeksen tilanteesta – F1:n kärkitaisto menee oikeasti uusiksi?

Max Verstappen tykitti selvästi nopeimman ajan, päihittäen toiseksi nopeimman ajan tehneen Ferrarin Charles Leclercin lähes seitsemällä kymmenyksellä.

RAPORTTI: Max Verstappenilta myrskyvaroitus F1-kenraalissa – Valtteri Bottaksen testirupeamalle kaksijakoinen loppu

Mutta miksi Mercedes ei ole totuttuun tapaan mukana voittotaistelussa? George Russell avautui aiheesta Bahrainissa.

– On melko selvää, että missä häviämme tällä hetkellä. Ei tarvitse kuin katsoa videoita, joista voi nähdä, miten auto pomppii ympäriinsä, eikä käyttäydy oikealla tavalla, Russell totesi.

Russell viittasi uusien F1-autojen maaefektiin ja siihen, miten Mercedeksen auto niin sanotusti imeytyy hetkeksi asfalttiin, pompaten siitä nopeasti ylös. Efekti näkyy muun muassa tällä videolla (linkki).

Pomppuisuus vaikuttaa puolestaan Mercedeksen suoravauhtiin. Balanssiongelmat puolestaan hidastavat saksalaistallia mutkissa.

– Talli on tehnyt uskomattoman paljon töitä löytääkseen ratkaisuja. Emme ole vielä löytäneet yhtä, mutta se ei tarkoita sitä, ettemmekö löytäisi jossain vaiheessa ensi viikolla tai myöhemmin kauden aikana. Pitää olla kärsivällinen. Uskon vahvasti, että meillä on suorituskykyä pankissa. Meidän pitää vain löytää sitä, Russell mietti.  

Lisää aiheesta:

Lewis Hamiltonin kommentit kertovat paljon – joko Mercedes ilmoittautuu takaisin F1-kärkitaistoon?Lewis Hamiltonin hätähuuto – brittitähti lausui dramaattisia sanoja nykyisestä F1-autostaanLewis Hamilton latasi kovan arvion F1-voimasuhteista – jääkö pelkäksi poliittiseksi peliliikkeeksi?Mercedeksen F1-autosta levisi jo vilppiepäilyjä – Max Verstappenilta kylmänviileä reaktio"Mercedeksen kädet on sidottu" – Red Bullin avaus F1-kauteen tuli sokkina, näin yllättävä muutos voimasuhteissa tapahtui"Erittäin hyvin talvehtinut" Sebastian Vettel vakuutti kilpailijat: ”Ferrari tekee kaikkensa estääkseen meidät”
F1George RussellMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"