Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff kertoo, että Williamsin rattiin Red Bullin kuskiohjelmasta hyppäävän Alexander Albonin sopimuksessa on tiukat pykälät siitä, mitä thaimaalaiskuski saa tietää Mercedeksen moottoreista.
Red Bullin siipien suojassa pitkään ollut Albon palaa F1-sarjaan ensi kaudeksi yhden vuoden tauon jälkeen, kun hän solmi yksivuotisen sopimuksen Williamsin kanssa.
LUE MYÖS: Red Bull -pomolta kova väite: Lewis Hamiltonin loukkaantumisväitteet "tekaistuja"
Mercedes ja Red Bull ovat kamppailleet kiivaasti F1-herruudesta tällä kaudella. Mercedes halusi Williamsin Albon-pestauksen jälkeen pitää huolta siitä, ettei Mercedeksen moottoritiedot valu vahingossakaan kilpailijan käsiin.
– Meille on tärkeää, että jos kuljettaja saapuu talliin toisen moottorivalmistajan leivistä, sopimuksessa on erittäin tiukat ja selvät salassapitopykälät. Meillä on aina ollut hieno harmonia Williamsin kanssa. He tietävät tarkalleen meidän näkökantamme ja sen, mitä on tärkeä suojata, Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff toteaa Autosport.comin mukaan.
Kun Albonin nimi yhdistettiin ensimmäisen kerran Williamsille, moni uskoi Mercedeksen yrittävän estää siirron thaimaalaiskuskin Red Bull -historian vuoksi. Wolff kuitenkin painottaa, ettei Mercedes halua koskaan puuttua asiakastalliensa kuskipäätöksiin.

