Mainos

Eurooppa-liiga 2018-19 ohjelma – tässä ottelut, lohkot ja tulokset

0:56

Jalkapallon Eurooppa-liiga 2018-2019 käynnistyy torstaina 20. syyskuuta. Kausi huipentuu Bakussa 29.5.2019 pelattavaan finaaliin.

Pääkuvan videolla BATE Borisovin Jasse Tuomisen voittomaali Eurooppa-liigan avauskierrokselta.

MAINOS

Eurooppa-liiga suorana C Moressa

C More näyttää suorana lähetyksenä joka ikisen Mestarien liigan, Eurooppa-liigan ja La Ligan ottelun!

C Moren sivulle pääset tästä

Alkulohkovaiheessa 48 joukkuetta on jaettu kahteentoista neljän joukkueen lohkoon. Pudotuspeleihin pääsee jokaisen lohkon kaksi parasta, ja heidän seurakseen tulee kahdeksan Mestarien liigan pudotuspeleistä ulos jäänyttä joukkuetta.

Suomalaisista kilpailussa ovat mukana Joel Pohjanpalo ja Lukas Hradecky (Bayer Leverkusen), Jesse Joronen (FC Kööpenhamina), Roman Eremenko (Spartak Moskova), Jere Uronen (Genk), Walter Viitala (Malmö) ja Jasse Tuominen (BATE).

Viime kaudella mestaruutta juhli Atletico Madrid.

Alla Eurooppa-liigan otteluohjelma (alkamisajat Suomen aikaa) ja lohkotilanteet.

Syyskuu

AikaTorstai 20.9.LohkoTulos
19.55Rapid Wien-Spartak MoskovaG2-0
19.55Villarreal-RangersG2-2
19.55Lazio-ApollonH2-1
19.55Marseille-FrankfurtH1-2
19.55Genk-MalmöI2-0
19.55Besiktas-SarpsborgI3-1
19.55Akhisar-KrasnodarJ0-1
19.55Sevilla-Standard LiegeJ5-1
19.55Dynamo Kiova-AstanaK2-2
19.55Rennes-JablonecK2-1
19.55Vidi-BATEL0-2
19.55PAOK-ChelseaL0-1
22.00Ludogorets-LeverkusenA2-3
22.00AEK Larnaca-ZürichA0-1
22.00Celtic-RosenborgB1-0
22.00Leipzig-SalzburgB2-3
22.00Slavia Praha-BordeauxC1-0
22.00FC Kööpenhamina-ZenitC1-1
22.00Dinamo Zagreb-FenerbahceD4-1
22.00Spartak Tirana-AnderlechtD1-0
22.00Arsenal-VorsklaE4-2
22.00Sporting CP-QarabagE2-0
22.00Olympiakos-BetisF0-0
22.00Dudelange-AC MilanF0-1

Lokakuu

AikaTorstai 4.10.LohkoTulos
17.50Astana-RennesK2-0
19.55Zürich-LudogoretsA1-0
19.55Leverkusen-AEK LarnacaA4-2
19.55Salzburg-CelticB3-1
19.55Rosenborg-LeipzigB1-3
19.55Zenit-Slavia PrahaC1-0
19.55Bordeaux-FC KööpenhaminaC1-2
19.55Anderlecht-Dinamo ZagrebD0-2
19.55Fenerbahce-Spartak TrnavaD2-0
19.55Qarabag-ArsenalE0-3
19.55Vorskla-Sporting CPE1-2
19.55AC Milan-OlympiakosF3-1
19.55Betis-DudelangeF3-0
22.00Rangers-Rapid WienG3-1
22.00Spartak Moskova-VillarrealG3-3
22.00Frankfurt-LazioH4-1
22.00Apollon-MarseilleH2-2
22.00Sarpsborg-GenkI3-1
22.00Malmö-BesiktasI2-0
22.00Standard Liege-AkhisarJ2-1
22.00Krasnodar-SevillaJ2-1
22.00Jablonec-Dynamo KiovaK2-2
22.00Chelsea-VidiL1-0
22.00BATE-PAOKL1-4
Torstai 25.10.
19.55AEK Larnaca-LudogoretsA1-1
19.55Zürich-LeverkusenA3-2
19.55Leipzig-CelticB2-0
19.55Salzburg-RosenborgB3-0
19.55FC Kööpenhamina-Slavia PrahaC0-1
19.55Zenit-BordeauxC2-1
19.55Spartak Trnava-Dinamo ZagrebD1-2
19.55Anderlecht-FenerbahceD2-2
19.55Sporting CP-ArsenalE0-1
19.55Qarabag-VorsklaE0-1
19.55Dudelange-OlympiakosF0-2
19.55AC Milan-BetisF1-2
22.00Villarreal-Rapid WienG5-0
22.00Rangers-Spartak MoskovaG0-0
22.00Marseille-LazioH1-3
22.00Frankfurt-ApollonH2-0
22.00Besiktas-GenkI2-4
22.00Sarpsborg-MalmöI1-1
22.00Sevilla-AkhisarJ6-0
22.00Standard Liege-KrasnodarJ2-1
22.00Rennes-Dynamo KiovaK1-2
22.00Jablonec-AstanaK1-1
22.00PAOK-VidiL0-2
22.00Chelsea-BATEL3-1

Marraskuu

AikaTorstai 8.11.LohkoTulos
17.50Fenerbahce-AnderlechtD2-0
17.50Astana-JablonecK2-1
19.55Rapid Wien-VillarrealG0-0
19.55Spartak Moskova-RangersG4-3
19.55Lazio-MarseilleH2-1
19.55Apollon-FrankfurtH2-3
19.55Genk-BesiktasI1-1
19.55Malmö-SarpsborgI1-1
19.55Akhisar-SevillaJ2-3
19.55Krasnodar-Standard LiegeJ2-1
19.55Dynamo Kiova-RennesK3-1
19.55Vidi-PAOKL1-0
19.55BATE-ChelseaL0-1
22.00Ludogorets-AEK LarnacaA0-0
22.00Leverkusen-ZürichA1-0
22.00Celtic-LeipzigB2-1
22.00Rosenborg-SalzburgB2-5
22.00Slavia Praha-FC KööpenhaminaC0-0
22.00Bordeaux-ZenitC1-1
22.00Dinamo Zagreb-Spartak TrnavaD3-1
22.00Arsenal-Sporting CPE0-0
22.00Vorskla-QarabagE0-1
22.00Olympiakos-DudelangeF5-1
22.00Betis-AC MilanF1-1
Torstai 29.11.
17.50Spartak Moskova-Rapid WienG1-2
17.50Astana-Dynamo KiovaK0-1
19.55Leverkusen-LudogoretsA1-1
19.55Zürich-AEK LarnacaA1-2
19.55Rosenborg-CelticB0-1
19.55Salzburg-LeipzigB1-0
19.55Bordeaux-Slavia PrahaC2-0
19.55Zenit-FC KööpenhaminaC1-0
19.55Fenerbahce-Dinamo ZagrebD0-0
19.55Anderlecht-Spartak TrnavaD0-0
19.55Vorskla-ArsenalE0-3
19.55Qarabag-Sporting CPE1-6
19.55Betis-OlympiakosF1-0
19.55AC Milan-DudelangeF5-2
19.55Krasnodar-AkhisarJ2-1
19.55BATE-VidiL2-0
22.00Rangers-VillarrealG0-0
22.00Apollon-LazioH2-0
22.00Frankfurt-MarseilleH4-0
22.00Malmö-GenkI2-2
22.00Sarpsborg-BesiktasI2-3
22.00Standard Liege-SevillaJ1-0
22.00Jablonec-RennesK0-1
22.00Chelsea-PAOKL4-0

Joulukuu

AikaTorstai 13.12.LohkoTulos
19.55Rapid Wien-RangersG
19.55Villarreal-Spartak MoskovaG
19.55Lazio-FrankfurtH
19.55Marseille-ApollonH
19.55Genk-SarpsborgI
19.55Besiktas-MalmöI
19.55Akhisar-Standard LiegeJ
19.55Sevilla-KrasnodarJ
19.55Dynamo Kiova-JablonecK
19.55Rennes-AstanaK
19.55Vidi-ChelseaL
19.55PAOK-BATEL
22.00Ludogorets-ZürichA
22.00AEK Larnaca-LeverkusenA
22.00Celtic-SalzburgB
22.00Leipzig-RosenborgB
22.00Slavia Praha-ZenitC
22.00FC Kööpenhamina-BordeauxC
22.00Dinamo Zagreb-AnderlechtD
22.00Spartak Trnava-FenerbahceD
22.00Arsenal-QarabagE
22.00Sporting CP-VorsklaE
22.00Olympiakos-AC MilanF
22.00Dudelange-BetisF

Pudotuspelivaiheen avauskierros pelataan 14. ja 21. helmikuuta, 2. kierros 7. ja 14. maaliskuuta,  puolivälierät 11. ja 18. huhtikuuta, välierät 2. ja 9. toukokuuta ja finaali 29. toukokuuta. Pudotuspelien otteluohjelma päivitetään tähän artikkeliin sen julkistamisen jälkeen.

Eurooppa-liigan sarjataulukko

Mainos

Lisää aiheesta
    Mainos

    Suosituimmat videot

    Mainos

    Uusimmat

    Mainos
    Mainos
    Mainos
     

    Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttökokemusta. Jatkamalla hyväksyt niiden käytön. Tutustu tietosuojakäytäntöömme.