Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU:n Borrell: Ukrainan kriisi Euroopalle pahin turvallisuusuhka sitten kylmän sodan – "Tämä ei ole alarmismia"

1:52Yhdysvalloilla uutta tiedustelutietoa Venäjän aikeistaYhdysvalloilla on uutta tiedustelutietoa Venäjän aikeista.
Julkaistu 07.02.2022 22:28

MTV UUTISET

Euroopan unionin ulkosuhteista vastaava Josep Borrell luonnehtii Ukrainan kriisiä Euroopalle pahimmaksi uhaksi sitten kylmän sodan.

Josep Borrell puhui yhteisessä tiedotustilaisuudessa Yhdysvaltain ulkoministerin Antony Blinkenin kanssa vierailullaan Washingtonissa. Hän painotti toivovansa diplomaattista ratkaisua kriisiin.

Lue myös: Puisia aseita lapsilla ja epätoivoa tulilinjalla – näin ukrainalaiset valmistautuvat Venäjän uhkaan

– Minun käsitykseni mukaan me elämme Euroopan turvallisuuden kannalta vaarallisimpia aikoja sitten kylmän sodan päättymisen, Borrell sanoi.

– Kukaan ei kasaa maan rajalle 140 000 raskaasti aseistautunutta sotilasta ilman, että se edustaa voimakasta uhkaa, hän lisäsi.

Blinken puolestaan totesi, ettei Yhdysvaltojen kanta kriisissä ole liioittelua.

– Tämä ei ole alarmismia. Nämä ovat vain tosiasioita, Blinken sanoi.

Lue myös: Euroopan johtajat setvivät Ukrainan kriisivyyhteä usealla rintamalla – Ranskan ulkoministeri oli yhteydessä Haavistoon tapaamisten alla

Lisää aiheesta:

Borrel vakuuttaa Euroopan jatkavan Ukrainan tukemistaTutkija: Lännen vitkastelulla voi olla tuhoisia seurauksia pian – "Vaihtoehtona Venäjän hyökkäys, jota ei ole kykyä torjua"Saksan Scholz: Venäjän tulisi tehdä näkyviä aloitteita Ukrainan tilanteen liennyttämiseksiSuurlähettiläältä vakava varoitus Venäjästä: "Tehdään tämä nyt selväksi"EU:n Borrell vierailee Ukrainassa – käy myös rintamallaVenäjä maalailee uhkakuvia: Voimme päätyä jopa vuoden 1962 kaltaiseen ohjuskriisiin – nyt Turkkikin älähti Venäjälle
Ukrainan sotaUkrainaEUYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:07
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 10:26
    Venäjä

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 10:17
    Ukraina

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • 08:06
    Ukraina

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta